Duminică, 14 Iunie 2020

Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul va resfinţi duminică, 14 iunie a.c., biserica Mănăstirii Humor, după mai multe lucrări de renovare efectuate asupra lăcaşului de cult din secolul al XIV-lea.

Slujba va începe în jurul orei 9:00, informează Monitorul de Suceava.

Credincioșii care vor să participe la sfinţire trebuie să respecte cu strictețe măsurile care se impun în perioada de alertă: purtarea măştii de protecţie şi distanțarea fizică.

Ei vor putea urmări slujba din curtea mănăstirii, unde va fi montat un ecran de mari dimensiuni.

Biserica Mănăstirii Humor se numără, alături de bisericile de la Voroneţ, Moldoviţa, Suceviţa şi Arbore, printre lăcaşurile de cult pictate atât la interior cât şi la exterior, fiind unice în lumea ortodoxă.

Fresca exterioară de la Humor, realizată de Toma Zugravul în 1535, despre care documentele spun că era „pictor din Suceava, curtean al slăvitului și măritului domn moldovean, Petru voievod”, deschide şirul celorlalte biserici cu pictură exterioară din Moldova. (Sursa: Basilica.ro)