Joi, 2 Iunie 2022
Constantin Ciofu

Credincioșii din Parohia Lespezi, Protopopiatul Pașcani, județul Iași, i-au comemorat joi, 2 iunie 2022, pe eroii români care s-au jertfit pentru apărarea patriei.

Momentul solemn de omagiere al înaintașilor a avut loc în incinta Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din parohie. Aici există un monument închinat eroilor din comună care au s-au jertfit în cele două războaie mondiale. După cum ne-a relatat preotul paroh Petru Tărăboi, elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Profesională Lespezi, alături de câțiva profesori, s-au rugat împreună în cadrul slujbei Parastasului. Prin implicarea profesoarei Alexandrina Caba, profesoarei Laura Gorcea și profesorului Serdaru Corneliu, tinerii au susţinut un recital de câtece patriotice.

„I-am cinstit pe oștenii din comuna noastră care au luptat pentru credința și pentru neamul nostru. Românii care s-au jertfit în războaie de-a lungul timpului au luptat pentru valorile acestui popor. Avem obligația să îi comemorăm ori de câte ori avem prilejul pe eroii acestor meleaguri și din toată țara care s-au jertfit pentru glia străbună”, s-a exprimat preotul paroh Petru Tărăboi.