Sâmbătă, 31 Decembrie 2022

În perioada 1-7 ianuarie 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente:

Duminică, 1 ianuarie  Tăierea împrejur cea după trup a Domnului

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos la Catedrala Mitropolitană din Iași, în noaptea trecerii dintre ani, începând cu ora 23.30. Dimineață, tot la Catedrala Mitropolitană, Preasfinția Sa va oficia Sfânta Liturghie.

Vineri, 6 ianuarie  Botezul Domnului

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și sfințirea cea mare a apei (aghiasma mare) la Catedrala Mitropolitană din Iași.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și sfințirea cea mare a apei (aghiasma mare) la Mănăstirea Horaița.

Sâmbătă, 7 ianuarie  Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Biserica Spitalului din Pașcani.