Sâmbătă, 11 Iunie 2022

În perioada 12-18 iunie 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente:

Duminică, 12 iunie

În Duminica Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași.

Luni, 13 iunie

De Sărbătoarea Sfintei Treimi, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Parohia Sfânta Treime Stornești, com. Sinești, jud. Iași, Protopopiatul Iași 3.

Marți, 14 iunie

Centrul Cultural Pastoral Sfântul Daniil Sihastrul Durău va găzdui Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatul Ceahlău. În cadrul întâlnirii, tinerii vor participa la Sfânta Liturghie, vor audia conferința Rugăciunea - întâlnire cu Dumnezeu și cu mine însumi și vor participa la ateliere de lucru susținute de preoți din Protopopiatul Ceahlău.

Protopopiatul Târgu Neamț organizează Conferința preoțească de primăvară la Seminarul Teologic Veniamin Costachi de la Mănăstirea Neamț cu participarea Preasfințitului Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Protopopiatul Piatra Neamț organizează Ședința lunară cu preoții. Tema întâlnirii va fi Sfinţii Părinţi – rugători şi autori de rugăciune personală şi comunitară.

Protopopiatul Hârlău organizează Ședința lunară cu preoții.

La Sala Iustin Moisescu a Ansamblului Mitropolitan, începând cu ora 12.00 va fi lansat volumul Istoria Catedralei si a Ansamblului Mitropolitan din Iasi.

Miercuri, 15 iunie

Parohia Vovidenia Botoșani va găzdui Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatul Botoșani. În cadrul întâlnirii, tinerii vor participa la Sfânta Liturghie, vor audia conferința Rugăciunea - întâlnire cu Dumnezeu și cu mine însumi și vor participa la ateliere de lucru susținute de preoți din Protopopiatul Botoșani.

Biserica Parohiei Totoiești, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral nr. 8 Sfinții Împărați Constantin și Elena Botoșani, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii se va oficia Sfânta Liturghie și va fi susținută conferința cu tema Rugăciunea în Sfânta Sciptură. Chipuri de bărbați rugători, susținător Pr. Ioniu Ciprian.

Biserica Sfântul Mare Mucenic Mina Tulbureni, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfinții Împărați Constantin și Elena Botoșani, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 18.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Postul și rugăciunea în viața creștinului, susținător Pr. Viorel Berciuc de la Parohia Sfinții Voievozi Botoșani.

Joi, 16 iunie

Cabana Moțca va găzdui Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatul Pașcani. În cadrul întâlnirii, tinerii vor participa la Sfânta Liturghie, vor audia conferința Rugăciunea - întâlnire cu Dumnezeu și cu mine însumi și vor participa la ateliere de lucru susținute de preoți din Protopopiatul Pașcani.

Sala Iustin Moisescu a Ansamblului Mitropolitan va găzdui în perioada 16-18 iunie 2022, ediţia a XI-a a Simpozionului Internaţional «Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană», organizat de Centrul de Studii Biblico-Filologice «Monumenta linguae Dacoromanorum», din cadrul Institutului de Cercetări Interdisciplinare al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în colaborare cu Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România, Institutul de Filologie Română „A. Philippide” şi Mitropolia Moldovei şi Bucovinei.

Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena Tudora I, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Vovidenia Tudora, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Rolul ispitelor în viața creștinilor, susținător Pr. Vasile Cocoreanu de la Parohia Sfântul Stelian Tudora.

Biserica Sfântul Apostol Andrei și Sfântul Ierarh Nectarie Botoșani, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfântul Ioan Botezătorul Botoșani, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 18.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Sfântul Paisie de la Neamț – dascăl al rugăciunii, susținător Pr. Gheorghiță Bădărău de la Parohia Sfânta Treime Botoșani.

Vineri, 17 iunie

Parohia Adormirea Maicii Domnului Comănești va găzdui Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatul Darabani. În cadrul întâlnirii, tinerii vor participa la Sfânta Liturghie, vor audia conferința Rugăciunea - întâlnire cu Dumnezeu și cu mine însumi și vor participa la ateliere de lucru susținute de preoți din Protopopiatul Darabani.

Protopopiatul Ceahlău organizează Conferința preoțească de primăvară la Biserica Parohiei Pârâul Mare cu participarea Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Biserica Sfântul Nicolae Mășcăteni, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfântul Mina Albești, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 9.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Învățătura Sfântului Simeon Noul Teolog despre rugăciune, susținător Pr. Ioan Apetri de la Parohia Tudor Vladimirescu.

Sâmbătă, 18 iunie

Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil Poieni va găzdui Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatul Roznov. În cadrul întâlnirii, tinerii vor participa la Sfânta Liturghie, vor audia conferința Rugăciunea - întâlnire cu Dumnezeu și cu mine însumi și vor participa la ateliere de lucru susținute de preoți din Protopopiatul Roznov.