Sâmbătă, 17 Decembrie 2022

În perioada 18-24 decembrie 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente:

Duminică, 18 decembrie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași. La această Sfântă Liturghie va sluji și părintele Efrem Vatopedinul, aflat în vizită la Iași.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie cu ocazia hramului la Schitul Sfântul Daniil Sihastrul al Mănăstirii Sihăstria.

Parohia Sfânta Împărăteasa Pulheria Pârcovaci organizează, începând cu ora 15:00 la Căminul Cultural Pârcovaci, lansarea cărții Părintele Vartolomeu Dolhan – Icoana unui mărturisitor din temnițele comuniste.

Concertul de colinde din acest an al Arhiepiscopiei Iașilor Pace sfântă pe pământ se va desfășura începând cu ora 17:00 la Centrul de evenimente AGORA Iași. Vor interpreta Grupul Mugurași de Sînziene al Clubului copiilor Târgu Neamț, Corul de copii al Municipiului Iași, Grupul vocal Fetele din Botoșani, solista Paula Hriscu și Corul Chivotul al Catedralei Mitropolitane din Iași. La finalul concertului, părintele Efrem Vatopedinul va adresa un cuvânt celor prezenți la eveniment.

Concertul de colinde Rugă colindată, organizat de Protopopiatul Piatra Neamț în parteneriat cu ROD – spațiu creativ și de învățare, se va desfășura la Cinema Mon Amour din Piatra Neamț, începând cu ora 17:00. Vor interpreta Corul de maici al Mănăstirii Paltin – Petru Vodă, Corala Camena, Corul Glasul Bisericii – al preoților din Protopopiatul Piatra Neamț, Corul Heruvimii, Corul Imperialii și soliștii Aurora Pală și Emanuel Stama.

Concertul de colinde Sus la Răsărit susținut de Corul Învierea al Protopopiatului Pașcani se va desfășura începând cu ora 17:00 la Casa de Cultură M. Sadoveanu a municipiului Pașcani.

Luni, 19 decembrie

Protopopiatul Iași 2 organizează consfătuirea lunară cu preoții la sediul protopopiatului.

Concertul de colinde Bucuria Nașterii Domnului, organizat de Protopopiatul Botoșani, se va desfășura la Casa de Cultură a Sindicatelor Nicolae Iorga Botoșani începând cu ora 17:00. Vor interpreta Corul Anima Musicae al Liceului de Artă Ștefan Luchian Botoșani, Corul de fete al Liceului Pedagogic Nicolae Iorga Botoșani, Corul Filotheus al Seminarului Teologic Liceal Sf. Gheorghe Botoșani și Corul Heruvimii al Protopopiatului Botoșani.

Corala Bărbătească Ortodoxă Armonia din Constanța și Corul Sfântul Iosif Naniescu al Facultății de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae din Iași vor susține Concertul Colindă-ne, Doamne începând cu ora 19:00 la Biserica Parohiei Sfântul Voievod Ștefan cel Mare din Iași.

Marți, 20 decembrie

În Sala Iustin Moisescu a Ansamblului Mitropolitan din Iași se va desfășura începând cu ora 17:00 Serbarea de Crăciun a Facultății de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae din Iași.