Luni, 2 Mai 2022

În perioada 2 - 8 mai 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente:

Marți, 3 mai

La Centrul Eparhial Iași va avea loc întâlnirea lunară a exarhilor de zonă din Arhiepiscopia Iașilor.

Paraclisul Mitropolitan „Sfânta Cuvioasă Parascheva” - Metocul Maicilor din Iași organizează în parteneriat cu ASCOR Iași o întâlnire cu Maica Efrema de la Centrul de Formare și Consiliere al Arhiepiscopiei Iașilor, despre Efectul consumului informațional și alimentar asupra sufletului, începând cu ora 18.30.

Joi, 5 mai

Protopopiatul Botoșani organizează alegerea membrilor clerici și mireni pentru Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Iașilor.

Biserica Sfinții Arhangheli Tudor Vladimirescu, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfântul Mina Albești începând cu ora 9.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Învățătura Sfântului Paisie de la Neamț despre rugăciune, de către Pr. Coșofreț Lucian-Cristian de la Parohia Buimăceni.

Biserica Înălțarea Domnului Tocileni, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Patriarhul Teoctist Stăuceni, începând cu ora 17.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Rugăciunea în familie, importanța rugăciunii comune a familiei pentru pacea și unitatea acesteia, de către Pr. Bercea Vasile de la Parohia Burlești.

Vineri, 6 mai

Biserica Sfântul Mare Mucenic Pantelimon Mănăstirea Doamnei, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfinții Apostoli Petru și Pavel Curtești, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Viața și activitatea Sfântului Simeon Noul Teolog, de către Pr. Budeanu Daniel de la Parohia Orășeni Vale.

Duminică, 8 mai

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea unui paraclis, a unei case sociale și a unui loc pentru biserică la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir” – Comarna de Sus, com. Comarna, jud. Iași, Protopopiatul Iași 2.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Vlădiceni cu ocazia hramului mănăstirii Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan.

Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena Drislea, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfântul Nicolae Trușești, începând cu ora 15.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Darurile rugăciunii și bucuria liniștii duhovnicești, de către Pr. Terciu Marcel de la Parohia Cucuteni.

Biserica Sfântul Ilie Manolești Vale, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfântul Ilie Ipotești, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Rugăciunea în viața creștinului, mijloc de echilibru în societate, susținător Pr. Lăzărescu Vasile de la Parohia Baisa.

Biserica Sfântul Nicolae Botoșani, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfinții Împărați Constantin și Elena Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Muzica bisericească trebuie să îmbie la rugăciune, susținător Pr. Irimia Dan.

Biserica Adormirea Maicii Domnului Vorona Mare, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral „Vovidenia” Tudora, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Despre purtarea de grijă a lui Dumnezeu în contextul lumii actuale, susținător Pr. Săftian Dănuț de la Parohia „Sfânta Treime” Tudora.

Biserica Înălțarea Domnului Vlădeni, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Înălțarea Domnului Vlădeni, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Rugăciunea înviața personală a credinciosului, susținător Pr. Mireanu Ionel Daniel de la Parohia Hrișcani.

Biserica Sfântul Dumitru Costești, Protopopiatul Botoșani va găzdui întâlnirea Cercului pastoral Sfântul Apostol Toma Nicșeni, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii se va desfășura Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința cu tema Rugăciunea între autosuficiență și comunicare-considerații generale, susținător Pr. Puiu Irinel Constantin de la Parohia Teișoara.