Sâmbătă, 10 Septembrie 2022

În perioada 11-17 septembrie 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente:

Duminică, 11 septembrie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși sfințirea bisericii Parohiei Sfinții Voievozi Dobârceni, com. Dobârceni, jud Botoșani, Protopopiatul Săveni.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși resfințirea bisericii Parohiei Sfinții Apostoli Petru și Pavel Țepeșeni, com. Bicazu Ardelean, jud Neamț, Protopopiatul Piatra Neamț.

La Catedrala Mitropolitană din Iași, în cadrul Festivalului de Muzică Bizantină, va fi oficiată Sfânta Liturghie, începând cu ora 9.30. Răspunsurile la strană vor fi date de Maistorii Artei Psaltice (Grecia) și de Grupul Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale din București.

Biserica Sfinții Arhangheli Todireni, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfinții Arhangheli Hlipiceni, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 15.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Crezul sau simbolul credinței de Pr. Ferariu Cristian, de la Parohia Hlipiceni I.

Biserica Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Bârsănești, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfântul Nicolae Trușești, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 15.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea personală de Pr. Burdulea Toma de la Parohia Drislea.

Începând cu ora 16.00, la Catedrala Mitropolitană din Iași, în cadrul Festivalului de Muzică Bizantină, va fi oficiată Slujba Vecerniei. Răspunsurile la strană vor fi date de Corul Chivotul al Catedralei Mitropolitane din Iași și de Grupul psaltic câștigător al Concursului Online de Muzică Psaltică.

Biserica Adormirea Maicii Domnului Ghilănești, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfântul Ioan Iacob Hozevitul Cristești, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Importanța rugăciunii în viața credincioșilor de Pr. Lăzărescu Ovidiu de la Parohia Draxini.

Biserica Sfinții Împărați Constantin și Elena Vorona Centru, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfinții Împărați Vorona, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciuea și minunile. Icoana Pantanasa și isihasmul athonit - Pr. Loghin Gheorghe de la Parohia Vorona Nouă.

Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel Răchiți, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfântul Apostol Toma Nicșen, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Sfântul Simeon Noul Teolog – învățătura despre rugăciune de Pr. Șerban Iuliande la Parohia Dorobanți.

Parohia Înălțarea Sfintei Cruci Iași, Protopopiatul Iași II organizează începând cu ora 17.00 o Seară duhovnicească cu tema Sub Cruce, urmându-L pe Hristos. Repere scripturistice și patristice de Pr. Marius Daniel Profir,  Protopop al Protopopiatului Iași II.

Concertul de închidere al Festivalului de Muzică Bizantină de la Iași va avea loc începând cu ora 20.00 la Teatrul Național Vasile Alecsandri din Iași. Vor concerta Maistorii Artei Psaltice (Grecia), Grupul Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale din București, Grupul psaltic câștigător al Concursului Online de Muzică Psaltică pentru Soliști și Grupuri și Solistul câștigător la Categoria B la Concursul Online de Muzică Psaltică pentru Soliști și Grupuri.

Luni, 12 septembrie

Protopopiatul Dorohoi organizează la Parohia Pogorârea Sfântului Duh Dumeni conferința preoțească de toamnă cu tema Isihasm și modernitate. Mai are loc isihasmul în modernitate?

La sediul protopopiatului Darabani va avea loc ședința administrativă lunară cu preoții din protopopiat.

Miercuri, 14 septembrie

Centrul de Formare Continuă al Arhiepiscopiei Iașilor organizează Cursurile pentru obținerea gradelor profesionale definitiv și II în preoție în perioada 14-23 septembrie 2022.

La Monumentul Sfintei Cruci din Botoșani vor fi săvârșite, începând cu ora 17.30, Slujba Aghesmei, Acatistul Sfintei Cruci și rugăciuni de binecuvântare de către preoți slujitori din orașul Botoșani. Evenimentul va debuta cu un concert de cântări religioase susținut de Corala Atheneu dirijată de prof. dr. Laurențiu Palade.

Dl Mirel Bănică, cercetător științific la Institutul de Istoria Religiilor al Academiei Române, va susține în Sala Iustin Moisescu a Ansamblului Mitropolitan din Iași, începând cu ora 18.00, conferința Aspecte ale modernității și secularizării în învățătura Sfântului Paisie Aghioritul și filosofia lui Chantal Delsol. Conferința face parte din seria de evenimente Ne vedem la Mitropolie, inițiată de Arhiepiscopia Iașilor.

Joi, 15 septembrie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși resfințirea bisericii Parohiei Sfântul Nicolae Hlipiceni I, Protopopiatul Botoșani.

Vineri, 16 septembrie

Biserica Sfântul Gheorghe Huțani, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Înălțarea Domnului Vlădeni, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea în vreme de necazuri de Pr. Pomparău Radu de la Parohia Corni I.