Sâmbătă, 27 August 2022

În perioada 28 august – 3 septembrie 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente:

Duminică, 28 august

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea Bisericii Parohiei Nașterea Maicii Domnului Bucureni, comuna Dămuc, județul Neamț, Protopopiatul Piatra Neamț.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va face resfințirea Bisericii Parohiei Nașterea Maicii Domnului Săvești, comuna Răucești, județul Neamț, Protopopiatul Târgu Neamț.

Luni, 29 august

Cu prilejul Sărbătorii Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, vor oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Secu, cu ocazia hramului.

Marți, 30 august

Biserica Parohiei Cordun, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 10 Sfântul Vasile cel Mare, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 08.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț viața și activitatea, de către Părintele Ursărescu Neculai.

Biserica Cuvioasa Parascheva Coștiugeni, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfântul Mina Albești, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 09.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea inimii ca medicament pentru fiecare creștin, de către Părintele Apetri Ioan de la Parohia Tudor Vladimirescu.

Joi, 1 septembrie

Biserica Parohiei Bulbucani, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 6 Adormirea Maicii Domnului, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 08.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Sfântul Paisie Velicicovski, de către Părintele Constantinescu Petru.

Biserica Parohiei Spinoasa, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 8 Sfinții Împărați Constantin și Elena, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 08.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și va fi susținută o conferință cu tema Sfântul Paisie de la Neamț innoitor al vieții duhovnicești în mănăstiri, de către Părintele Agafiței Constantin.

Biserica Parohiei Feredeni, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 2 Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Protopopiatul Hârlău, începând cu ora 08.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea transmisă prin media şi reţele sociale nu poate înlocui participarea fizică a credincioşilor la viaţa liturgică a Bisericii, de către Părintele Purcel Ionuț.

În perioada 1-8 septembrie, Palas Mall Iași va fi gazda expoziției itinerante „GENESIS. Familia, școală a iubiriiˮ, alcătuită din 20 de picturi care ilustrează frumusețea familiei. Lucrările sunt realizate de elevi din cadrul Colegiului „Roman Vodăˮ din municipiul Roman, sub îndrumarea profesoarei Oana Irina Cozma, dar și de invitați din Danemarca și Portugalia. Vernisajul expoziției va avea loc pe 1 septembrie, în Amfiteatrul Palas, începând cu ora 15:00, fiind însoțit de un moment artistic susținut de Corul de copii al Municipiului Iași, dirijor Raluca Zaharia.

Sâmbătă, 3 septembrie

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va face sfințirea casei sociale și a monumentului eroilor în Parohia Sfinții Arhangheli Fântânele, comuna Fântânele, județul Iași, Protopopiatul Hârlău.