Luni, 19 Iunie 2023

Vineri, 16 iunie, la Seminarul Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț a avut loc festivitatea de încheiere a cursurilor anului școlar 2022‑2023. Evenimentul a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii în Biserica „Sfântul Ioan Iacob de la Neamț”, de către părintele director Viorel-Romus Laiu, dimpreună cu un sobor format din profesorii școlii teologice.

La slujbă au fost prezente cadre didactice, elevi și familiile acestora. După săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii, elevilor li s-a citit rugăciunea de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile pe care le-a revărsat peste ei în acest an școlar. La final, părintele director a adresat un cuvânt de învățătură tuturor elevilor, îndemnându-i să devină slujitori buni ai Bisericii și ai neamului românesc.

După Sfânta Liturghie, în Sala de festivităţi ,,Mihai Eminescu” a avut loc premierea elevilor ce au obținut rezultate deosebite în acest an școlar, dar și o Gală a olimpicilor. S-au oferit elevilor merituoși premii, constând în diplome și cărți.

La finalul momentului festiv, părintele director a evidențiat implicarea tuturor în formarea unor caractere puternice, foarte bine pregătite pentru viitoarele provocări: „Vă mărturisesc că fiecare zi alături de voi este pentru mine bucurie, inspirație și mândrie. Cred cu tărie în voi și în puterea voastră de a construi un viitor frumos”.