Miercuri, 23 August 2023

Campania „Ghiozdănelul tău, bucuria mea”, aflată la a II-a ediție și organizată de Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Iași II, se derulează în perioada 21 august-04 septembrie.

Proiectul își propune să strângă fondurile necesare achiziționării a 50 de ghiozdane cu rechizite pentru școală, care vor fi dăruite copiilor beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, precum și altor copii din grupurile sociale vulnerabile aflate în evidența parohiilor.

Cu ajutorul oamenilor care vor dona, cel puțin 50 de elevi vor păși cu încredere și curaj în prima zi de școală. În acest sens, avem nevoie de ajutorul dumneavoastră pentru a duce la îndeplinire această campanie și a contribui, cu acest mic ajutor, la împlinirea visurilor acestor copii care, fără educație, nu își vor putea depăși condiția. Fiecare ghiozdan complet echipat cu rechizite va fi în valoare de 300 de lei.

Puteți dona sume de bani sau produse la sediul Biroului de Asistență Socială: strada Ion Neculce, Nr. 36, din Iași sau prin depunere în contul RO36 CECE B000 30RO N082 3647, cu mențiunea „ghiozdan”.

Împreună putem aduce un plus în educația copiilor din familiile defavorizate. Un ghiozdan cu rechizite poate reprezenta, la început de an școlar, un nou început, spre o viață mai bună, pentru un copil aflat în dificultate. Astfel, prin acest proiect ne-am propus să venim în sprijinul copiilor din parohiile sărace ale protopopiatului, pentru a preveni abandonul școlar.

Mulțumim tuturor celor ce au donat în cadrul primei ediții din anul 2022, când au fost achiziționate.

Campania „Ghiozdănelul tău, bucuria mea” va deveni un proiect de durată, astfel ghiozdănele lor vor fi bucuria noastră și vom continua să ducem rechizite copiilor aflați în nevoi pe tot parcursul anului, în măsura posibilităților!

Pentru mai multe informații, puteți suna la numărul de telefon 0757.264.878, Asistent social Agnes Bianca Țăpușă.