Joi, 27 Iunie 2019

Anul acesta, ia românească a strălucit la Glodenii Gândului. A devenit deja o tradiție ca în Parohia „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din localitatea Glodenii Gândului, județul Iași, în ziua de 24 iunie, de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, munca și strădania elevilor merituoși să fie răsplătită de Sfânta Biserică.

Aproximativ 40 de elevi ai Școlii Gimnaziale Glodenii Gândului, coordonați de Mariana Pantilimon, directorul școlii, și profesorii Tatiana Păduraru și Vasile Păduraru, au îmbrăcat ia românească, au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie și elevii au fost premiați de preotul paroh Vamanu Lucian Ștefan, spre bucuria părinților și a bunicilor. Evenimentul s-a aflat la a IV-a ediție.

Premiile au constat în diplome de merit, icoane, baloane și câte un buchețel de flori din sânziene și spice de grâu. Părintele a explicat simbolistica, însemnătatea și tradiția spicului de grâu și a florilor de sânziene. În cuvântul de învățătură, părintele Vamanu Lucian a evidențiat că munca și studiul intens, îmbinate cu rugăciunea și fapta bună, aduc rezultate pe măsură. Având în vedere că anul acesta este Anul omagial al satului, preotul paroh a mulțumit cadrelor didactice prezente pentru implicarea, dăruirea în formarea copiilor și a bunilor creștini care vor duce mai departe credința și tradiția satului românesc.

Festivitatea s-a încheiat cu o gustare oferită tuturor participanților în casa socială a parohiei și tot atunci s-a anunțat începerea înscrierilor la Tabara din pridvorul satului „Vălătuci de prietenie”, ediția a V-a, ce se va desfașura în perioada 1-3 iulie 2019.