Vineri, 22 Mai 2020
Anda Elena Pintilie

„Să vă aduceți aminte de chipul lui ferm, bun și rugător, să-l așezați pe pomelnicele dumneavoastră la cei adormiți și să veniți la soroacele rânduite de pomenire. Să veniți, de asemenea, din când în când să vă reculegeți în acest loc sfânt, cerând Părintelui Arhiepiscop binecuvântare și rugăciune la Dumnezeu pentru noi cei încă rămași în lume.”

Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, a fost înmormântat vineri, 22 mai, la Mănăstirea Sihăstria Putnei.

După pecetluirea mormântului, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a îndemnat pe cei prezenți la rugăciune și neuitare.

Începută în zori, înmormântarea s-a încheiat în jurul orei 17.00. În prima parte a zilei s-au săvârșit la Suceava Sfânta Liturghie și slujba de înmormântare, la Catedrala Arhiepiscopală – Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou. Au slujit IPS Părinte Teofan ‒ Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Locțiitor de Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților; IPS Părinte Teodosie ‒ Arhiepiscopul Tomisului; PS Părinte Damaschin Dorneanul ‒ Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Vezi și:

Galerie Foto: Ultima liturghie alături de IPS Pimen

Galerie FOTO: Slujba de înmormântare a Înaltpreasfințitului Părinte Pimen

Citește și:

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Mesajul Președintelui României citit la slujba de înmormântare a IPS Pimen

Cuvântul Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei

Cuvântul Preasfințitului Părinte Damaschin, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților