Luni, 4 Septembrie 2023

Începutul Noului An Bisericesc a fost marcat la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Procopie” din satul Țibucanii de Jos, Comuna Țibucani, Județul Neamț, Protopopiatul Târgu Neamț prin săvârșirea slujbei de Tedeum de către părinte protopop Nicolae Axentioi, alături de un sobor de preoți.

După săvârșirea slujbei de Tedeum, a fost săvârșită slujba aghesmei mici, însoțite de rânduiala sfințirii crucilor care vor fi montate pe noul acoperiș al bisericii parohiale, care se află în renovare.

Credincioșii prezenți au adus mulțumire pentru binefacerile revărsate și s-au rugat Domnului să îi ajute în a pune început bun în viața duhovnicească, la acest început de an bisericesc.

Conform părintelui profesor Ene Braniște, marele liturgist al teologiei academice românești, slujba de Tedeum se săvârșește la anumite date fixe din cursul anului bisericesc (1 septembrie, 1 ianuarie), la sărbătorile naționale, apoi la anumite momente de seamă din viața bisericească.

Părintele protopop, în cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei, a evidențiat importanța realizării unei analize morale și duhovnicești a vieții noastre, pentru a putea face un bilanț al faptelor bune sau rele, îndemnând credincioșii prezenți să pună început bun al faptelor, al vorbelor și al vieții duhovnicești în general.

Totodată, părintele protopop a explicat credincioșilor prezenți importanța închinării atunci când mergem la biserică sau când trecem prin dreptul sfântului locaș și vedem înălțată, pe turla bisericii, Cinstita Cruce, ca semn de biruință asupra morții și asupra vrăjmașului și ca legământ al împăcării omului cu Dumnezeu prin Jertfa Fiului lui Dumnezeu pe Cruce.

„Am hotărât ca, la început de an bisericesc, să sfințim crucile pentru acoperișul bisericii, ca să arătăm prin aceasta că punem început bun în activitatea și lucrarea noastră duhovnicească, social-filantropică și administrativă. Purtând fiecare, cu demnitate, crucea sa și ridicând sarcinile unii altora, așa să împlinim voia lui Hristos și să ducem la bun sfârșit lucrarea de schimbare și înlocuire a acoperișului și a turlei”, a spus părintele Nicolas Mădălin Blaga de la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Procopie”, Țibucanii de Jos.

Comunitatea credincioșilor din Parohia „Sfântul Mare Mucenic Procopie” este relativ mică și mijloacele financiare necesare finalizării lucrărilor de reparație sunt limitate, de aceea fiecare donație făcută din inimă contează.

Cei care doresc să ajute, pot dona în contul Parohiei:

PAROHIA SFANTUL PRICOPIE

RO88 RNCB 0199 1705 8350 0001