Joi, 25 August 2022
Pr. Constantin Marius Burghelea

Joi, 18 august, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, la parohia Mastacăn I, din cadrul protopopiatului Roznov, s-a desfășurat o nouă activitate de P.S.I.-S.U.

În baza protocolului încheiat între Arhiepiscopia Iașilor și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Petrodava” al județului Neamț, în cadrul taberei de vară de la parohia Mastacăn I organizată de părintele paroh Florin Drăgușanu, s-a desfășurat o nouă activitate de P.S.I.-S.U.

Acțiunea interactivă a fost împărțită pe trei ateliere: prezentarea echipamentelor de intervenție de pe o autospecială, prezentarea echipamentelor de intervenție în situații pirotehnice și, respectiv, un mic curs de prim-ajutor. Totul a culminat cu utilizarea unui stingător în situații de urgență, la care copii s-au arătat foarte interesați de a-l mânui.

La această activitate Centrul eparhial a fost reprezentat de către părintele Marius Burghelea, directorul departamentului S.S.M./P.S.I.-S.U./G.D.P.R. al Arhiepiscopiei Iașilor, împreună cu părintele Cristian Mihai, responsabilul S.S.M./P.S.I.-S.U. al Protopopiatului Roznov.