Luni, 5 Iulie 2021

Sâmbătă, 3 iulie 2021, a avut loc cea de a cincea ediție a Întâlnirii anuale a tinerilor din Protopopiatul Iași II.  La eveniment au participat 127 de tineri, cu vârsta între 14 și 25 de ani, de la parohiile din Protopopiatul Iași II. În acest an, gazdă primitoare a fost frumoasa Biserică „Sfântul Nicolae” din localitatea Aroneanu.

Ziua a debutat cu Sfânta Liturghie, oficiată în Biserica „Sfântul Nicolae” de la  Aroneanu, de către un sobor de preoți condus de părintele arhimandrit Nicodim Petre, consilier în cadrul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, iar răspunsurile la strană au fiind date de către tinerii participanți. La finalul slujbei, părintele protopop Marius Daniel Profir a rostit un cuvânt de bun venit celor prezenți, îndemnând pe tineri să valorifice ziua și să pătrundă cât mai adânc în tainele vieții veșnice.

În continuare, părintele Nicodim Petre a susținut conferința cu titlul„”Viața veșnică – împlinire a eforturilor noastre”, în cadrul căreia, părintele le-a vorbit tinerilor, pe înțelesul lor, despre felul cum ar trebui privită moartea și viața veșnică, argumentând cu multe pilde și povestiri care au contribuit la o mai bună înțelegere a acestei teme de către tinerii prezenți.

Tema a fost dezbătută ulterior în cele două sesiuni pe grupe de vârstă, fiecare grupă de tineri fiind coordonată de un preot moderator. În cadrul acestor sesiuni tinerii au avut ocazia ca, prin activități interactive, să discute între ei și să găsească răspunsuri la întrebări provocatoare legate de felul cum ar trebui privită moartea, viața veșnică și, mai ales, cum ar trebui să ne trăim viața.

La finalul zilei, cele 6 grupe de tineri împreună cu moderatorii lor s-au reîntâlnit în plen pentru sesiunea de concluzii și încheiere, după care Ansamblurile de dans popular „Moldovenii din cetate” și „Gutuița” de la Moșna, ai căror membri au participat la activitățile acestei întâlniri, au suținut un frumos program artistic, urmat de o horă mare în care au fost invitați să intre, alături de membrii celor două ansambluri, toți participanții pe frumoasele melodii interpretate de tânara Anastasia Bălan.

„A fost o zi superbă, cu oameni minunați, cuvinte care vor rămâne în gând și în suflet și momente care mi-au umplut inima de bucurie” avea să mărturisească tânăra Elena Stolian, participantă la această întâlnire, iar tânărul Ionuț Martin a afirmat la finalul activității: ”Este prima dată când particip la o astfel de întâlnire și pot spune că este o experiență unică. Astăzi am întâlnit o mulțime de persoane super de treabă, cu simțul umorului și pline de viață. Părinții moderatori au fost foarte bine pregătiți și ne-au ajutat să înțelegem câteva lucruri foarte importante. Precum spune Mântuitorul Hristos «Lăsați copiii să vină la mine», pot spune că părinții moderatori au luat acest chip al Mântuitorului și au primit copiii cu brațele deschise”.

Evenimentul a fost organizat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, de către Departamentului de Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iașilor și de Protopopiatul Iași II. Întâlnirea face parte dintr-un proiect mai amplu privind lucrarea cu tinerii, proiect ce include toate protoieriile din Arhiepiscopia Iașilor. (Pr. Ioan-Aurel Stoleru, Responsabil de activitățile cu tinerii din Protopopiatul Iași II)