Duminică, 3 Martie 2019
Tudorel Rusu

Duminica aceasta a fost una specială pentru familia preotului Ionuţ Alexandru Figher de la Parohia „Sfânta Treime“ din Frenciugi, Protopopiatul Iaşi 3. IPS Părinte Mitropolit Teofan a oficiat Taina Botezului pentru cel de-al șaptelea copil al părintelui, prunca Nectaria.

Cel mai mic dintre copiii părintelui Ionuț Alexandru Figher, prunca Nectaria, a adus bucurie atât familiei sale, cât şi comunităţii din care face parte: a primit Taina Botezului de la Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, în noua biserică cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“. La Sfânta Taină a slujit alături de IPS Mitropolit Teofan şi un sobor de preoţi şi diaconi din împrejurimi, din care au făcut parte şi pr. Mihail Roşu, protoiereul Protopopiatului Iaşi 3 și pr. lect. dr. Roger Coresciuc de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași.

Familia preotului Ionuţ Alexandru Figher şi a doamnei preotese Ionela a fost binecuvântată de Dumnezeu cu șapte copii: Ecaterina, Ștefan, Maria, Vasile, Filoteia, Petronia și Nectaria. Cel de-al patrulea copil, Vasile, precum și cel de-al cincilea copil, Filoteia, au fost botezați tot de IPS Părinte Mitropolit Teofan.