Duminică, 23 Mai 2021
Tudorel Rusu

De sărbătoarea Sfinților Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan a slujit Sfânta Liturghie cu ocazia hramului Parohiei Griești din Protopopiatul Iași 3. La final, ierarhul a vizitat, alături de părintele protoiereu Mihail Roșu, comunitățile parohiale de la Jigoreni și Văleni.

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a fost prezent vineri, 21 mai, în mijlocul comunității din Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” - Griești, Protopopiatul Iași 3.

Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie prilejuită de hramul bisericii, iar la final a adresat cuvânt de învățătură celor prezenți: „Este foarte important să trăim în viață ținând Biserica în mână. Și cum ținem noi Biserica în mână, dacă nu gândindu-ne la Sfinții Împărați Constantin și Elena? A dat foarte multe legi, care au dominat foarte multe veacuri Europa și lumea, acest minunat împărat Constantin și cu siguranță a făcut aceasta pentru că a fost inspirat de mama sa, Elena. Când a ajuns împărat, primul lucru a fost să dea poruncă în toată împărăția să i se găsească mama, fiindu-i interzisă legătura cu ea de către tatăl său. A adus-o la împărăție, a făcut-o mare împărăteasă și i-a spus: «Îți dau toată împărăția pe mână», iar ea a răspuns doar atât: «Am nevoie de aurul și argintul tău ca să fac biserici». Și a luat vapoare, s-a dus în Alexandria Egiptului, la Ierusalim, și, pe unde trecea, construia mănăstiri, biserici, orfelinate pentru copiii rămași fără părinți, așezăminte pentru săraci. Toate acestea le-a înfăptuit pentru că avea credință în Domnul Dumnezeu și știa să împlinească datoria ei de mamă, de împărăteasă, de creștină”.

Tot vineri, ierarhul a vizitat, alături de părintele protoiereu Mihail Roșu, comunitățile parohiale de la Jigoreni și Văleni, ambele din cadrul Protopopiatului Iași 3.