Marţi, 31 Mai 2022

În Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan Iaşi a avut loc marți, 31 mai 2022, şedinţa extraordinară de constituire a noii componenţe a Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Iaşilor, organism deliberativ ce are drept competenţă discutarea şi rezolvarea problemelor administrative, culturale, social-filantropice, economice şi patrimoniale ale eparhiei. Întâlnirea s-a desfăşurat sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

În cadrul ședinței s-au confirmat membrii aleşi ai Adunării Eparhiale şi s-au desemnat membrii Arhiepiscopiei Iaşilor în Adunarea Naţională Bisericească. Totodată au fost desemnaţi şi membrii Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Iaşilor şi ai Consistoriului eparhial şi mitropolitan.

Suntem la un nou început. După o rânduială foarte veche în Biserica noastră, reactualizată consistent în Transilvania în timpul Mitropolitului Andrei Șaguna, s-a structurat prezența în arealul bisericesc a unor entități formate din preoți și laici, ca împreună cu ierarhii, cu viețuitorii din sfintele mănăstiri, cu preoții din parohii, cu ostenitorii în diferite entități din cadrul Patriarhiei Române pe teritoriul țării, în comunitățile din afara țării, iar în cazul nostru într-un areal geografic bine definit, să existe câteva entități formate din clerici și mireni aleși pentru o perioadă de patru ani ca să împlinească cele rânduite de Biserică împreună cu noi, clericii.

Acum câteva săptămâni, în parohiile din eparhie au avut loc alegeri pentru desemnarea epitropului, pentru desemnarea membrilor consiliilor parohiale, a comitetelor parohiale, și, ulterior, delegații parohiilor, preoți și mireni, au ales pe cei treizeci de membri în Adunarea Eparhială – douăzeci de mireni și zece preoți –, la care, prin hotărârea Centrului Eparhial, s-a adăugat un număr de zece persoane, membri onorifici, proveniți în mod special dintre preoții și mirenii care au făcut parte în legislatura trecută din Adunarea Eparhială sau aleși de către noi dintre alte persoane cunoscute aici, la Centrul Eparhial, sau cunoscute de părinții protopopi și preoții din parohii în teritorii.

Vă mulțumesc pentru faptul că ați acceptat să faceți parte din acest for al Bisericii – Adunarea Eparhială. Dintre dumneavoastră vom alege membri în Consiliul Eparhial și delegații eparhiei noastre în Adunarea Națională Bisericească. Ne vom întâlni în mod obișnuit o dată pe an în luna februarie pentru a primi și a ne spune cuvântul în legătură cu dările de seamă pentru cele întâmplate în eparhie în anul precedent și vom hotărî împreună câteva direcții pentru anul în curs. Ședința aceasta este o ședință excepțională, ședință de constituire. Nu avem prea multe lucruri de analizat și de abordat pentru că mersul eparhiei pe anul acesta a fost dat de Adunarea Eparhială precedentă, care s-a întrunit în luna februarie, așa cum am amintit, le-a comunicat Înaltpreasfințitul Părinte Teofan celor prezenți la ședință.

Membrii confirmaţi în cadrul şedinţei extraordinare au primit un mandat pentru o perioadă de patru ani, aceştia având dreptul să beneficieze de cel mult două mandate. Adunarea Eparhială se compune din reprezentanţii aleşi ai clerului şi ai credincioşilor, în proporţie de o treime clerici şi două treimi mireni. Aceştia sunt împărţiţi în cinci comisii de lucru, fiecare dintre ele urmând ca la finalul anului să întocmească un raport cu privire la activitatea Arhiepiscopiei Iaşilor. Cele cinci comisii sunt: 1) administrativ-bisericească; 2) culturală şi educaţională; 3) economică, bugetară şi patrimonială; 4) social-filantropică şi organizatorică; 5) juridică şi de validare.