Miercuri, 23 August 2023

În perioada 23-26 august, în cadrul Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” și „Sfântul Pantelimon” din localitatea Lupăria, județul Botoșani, se desfășoară tabăra „Festivalul Bucuriei”, ediția a II-a.

La eveniment vor participa aproximativ 100 de copii, cu vârste cuprinse între 5 și 14 ani, atât din localitate, cât și din satele învecinate.

Pe parcursul celor patru zile vor avea loc diferite ateliere, precum: Dans, Tir cu arcul, Creatie, Board games, Folk, Scrisori, Teatru, Jocurile copilăriei, Concursul „Ce spun creștinii?”, Vânătoare de comori, Village bound, ș.a.

Pe lângă activitățile distractive și sportive, vor fi introduse și momentele educative, cum ar fi Orientare în natură și Cursuri de prim-ajutor, realizate de Serviciul Voluntar de Ambulanță din Iași. Ultima zi se va încheia cu un spectacol realizat de participanți și un foc de tabără, înconjurat de cântece si povești. Aceste activități vor fi realizate de 30 de voluntari, atât din parohia noastră, cât și din parohia Vorona Mare, care s-au pregătit extrem de mult pentru ca totul să iasă bine și evenimentul să aibă succes.

Prin intermediul acestei tabere ne dorim ca tinerii și copiii să lege prietenii, să descopere lucruri noi, să aibă parte de experiențe inedite și să se apropie de Biserică. (pr. Cristian Butnărașu, Parohia Lupăria)