Joi, 28 Decembrie 2017
Tudorel Rusu

Sfântul Apostol, Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan a fost sărbătorit ieri la Mănăstirea Putna prin Liturghie arhierească. Slujba a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, alături de un sobor de preoți și diaconi. Slujba Sfintei Liturghii a fost succedată de un concert de colinde ce s-a desfășurat în curtea așezării monahale și care a fost susținut de mai multe coruri din zona Bucovinei.