Luni, 13 August 2018
Tudorel Rusu

Moment de importanţă istorică pentru enoriaşii Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Vicovu de Jos, zona Câmp, Protopopiatul Rădăuți, unde duminică, 12 august 2018, a fost săvârşită Sfânta Liturghie arhierească de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Pimen.

Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, a fost prezent duminica trecută în mijlocul credincioșilor Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Vicovu de Jos-zona Câmp, unde, în sobor de preoți și diaconi, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii.

La sosirea la frumoasa biserică bucovineană, înaltul ierarh a fost întâmpinat de zeci de credincioși și copii îmbrăcați în tradiționalul costum popular, care i-au oferit flori și i-au urat „Bun venit!” cu tradiționalul colac și sare. În continuare, IPS Părinte Pimen a oficiat Sfânta Liturghie în altarul de vară al parohiei, alături de un sobor de preoți din care au făcut parte pr. paroh Nicolae Rusu, pr. Petru Lupăștean-Barfă, protopop al Protoieriei Rădăuți, și preoți din împrejurimi. Răspunsurile liturgice au fost date de corul de copii şi adolescenti al parohiei, dirijat de teologul Constantin Fusa.

În cuvântul de învățătură, ierarhul a apreciat dragostea față de biserică a credincioșilor vicoveni: „Oameni credincioși sunt în Vicovu de Jos. Deși sunteți la această parohie o mână de oameni, sunteți o mână de oameni gospodari, care ați făcut atâtea lucruri frumoase. Este de neînchipuit hărnicia și credința dumneavoastră, dragostea dumneavoastră de casa lui Dumnezeu, de Sfânta Biserică. Zice Mântuitorul pe Muntele fericirilor : «Plata voastră multă este în ceruri». Acest lucru vi-l spun astăzi, vouă, credincioșilor acestei sfinte parohii: «Plata voastră multă este în ceruri !»”.

Drept răsplată pentru eforturile făcute, dar și pentru implicarea și hărnicia de care a dat dovadă, IPS Părinte Arhiepicop Pimen l-a hirotesit pe preotul paroh Nicolae Rusu întru iconom stavrofor, oferindu-i crucea, bederniţa şi brâul roşu.

La finalul Sfintei Liturghii, s-a slujit o panihidă în memoria ctitorilor şi binefăcătorilor bisericii trecuţi la Domnul, după care comitetul parohial a pregătit o agapă pentru închinătorii veniţi din alte locuri.

Biserică renăscută din cenușă

Biserica închinată Sfinților Împăraţi Constantin şi Elena este cel mai nou locaş de cult ortodox din cele trei aflate in Vicovu de Jos. Deşi tânără ca existenţă, având piatra de temelie aşezată în data de 27 octombrie 2007 şi târnosirea în aprilie 2009, biserica a trecut prin împrejurări dramatice: la două săptămâni de la sfinţire, pe data de 25 aprilie 2009, a fost mistuită aproape în totalitate de flăcări. Refăcut cu ajutorul întregii comunități, noul locaş de cult a fost sfinţit pe data de 20 mai 2012. „Parohia noastră a trecut prin multe încercări, dar, cu darul lui Dumnezeu și bunăvoința oamenilor, iată, am reușit să ajungem la acest moment al bucuriei, al slujbei părintești săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Pimen. Nădăjduim ca tot acest efort să rodească mai departe, în primul rând în sufletele credincioșilor noștri, dar mai ales în milostivirea și bunătatea lui Dumnezeu să primim bucuria sfânta a mânturiii cu toții”, a adăugat pr. paroh Nicolae Rusu.