Miercuri, 11 August 2021
Pr. Silviu Cluci

Duminică, 8 august, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul a săvârșit Sfânta Liturghie și sfințirea clopotniței în localitatea Bordea, comuna Grajduri, județul Iași.

Momente de mare bucurie pentru comunitatea parohială din Bordea, comuna Grajduri, protopopiatul Iași III, unde duminica aceasta Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, înconjurat de un sobor de slujitori a săvârșit Sfânta Liturghie și a sfințit clopotnița bisericii „Sfinții Împărați Constantin și Elena”.

În semn de apreciere pentru eforturile depuse la ridicarea clopotniței, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul l-a hirotesit pe preotul paroh Ionuț Balan întru iconom, oferindu-i bedernița ca semn distinctiv.

Parohia Bordea din comuna Grajduri a fost înființată în anul 2003 și a funcționat ca filie a parohiei Pădureni până la numirea ca paroh a părintelui Vasile Țarcă în anul 2007. Biserica parohială închinată Sfinților Împărați Constantin și Elena a fost ridicată între anii 2008-2010 pe un teren donat de o familie din localitate. În anul 2009 s-a început construirea și a unei Case Sociale cu apartament parohial. La 24 octombrie 2010 Preafințitul Calinic Botoșăneanul a sfințit biserica și întregul complex parohial. Lucrările la complexul parohial au fost continuate din anul 2015 de părintele Ionuț Balan.

(Audio) În Biserică Dumnezeu începe să lucreze cu omul – PS Nichifor