Vineri, 8 Septembrie 2017
Constantin Ciofu

În Paraclisul „Izvorul Tămăduirii“ al Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi a fost oficiată ieri, 8 septembrie 2017, Sfânta Liturghie de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul. Slujba a fost prilejuită de hramul bisericii-monument, închinată Naşterii Maicii Domnului.

Pelerinii din mai multe părţi ale ţării au venit ieri, 8 septembrie 2017, la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi pentru a participa la hramul străvechiului locaş de rugăciune al aşezării monahale, închinat Naşterii Maicii Domnului. În ajunul sărbătorii, un sobor de preoţi a oficiat slujba Vecerniei, urmată de scoaterea în procesiune a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului. După cuvântul de folos duhovnicesc adresat credincioşilor, a urmat Taina Sfântului Maslu, iar la miezul nopţii s-a săvârşit Utrenia. Oamenii de toate vârstele au poposit sub cerul liber în preajma icoanei Maicii Domnului, al cărei baldachin a fost împodobit cu flori. Pe lângă cântările religioase interpretate pe rând de grupurile de pelerini, s-au înălţat rugăciuni la Maica Domnului, ca să mijlocească înaintea Fiului ei pentru toate cele de folos. În dimineaţa zilei de ieri, cu emoţie şi bucurie, clerul şi poporul l-au întâmpinat pe Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Eparhiei Iaşilor. Ierarhul, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie în Paraclisul „Izvorul Tămăduirii“, aflat în incinta bisericii-monument a mănăstirii. În tot acest timp, pelerinii au aşteptat cu evlavie să se închine la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. După citirea rugăciunilor de dezlegare, Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul a adresat un frumos cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre sărbătorile închinate Maicii Domnului şi despre cum s-au statornicit acestea de-a lungul timpului. Preasfinţia Sa a amintit de minunile pe care Maica Domnului le-a făcut în viaţa multor oameni care s-au închinat la icoana făcătoare de minuni de la Hadâmbu. De asemenea, ierarhul a făcut referire la aşezământul social-filantropic al Mănăstirii Hadâmbu, destinat pelerinilor, ce are nevoie de fonduri pentru finalizare. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţitului Calinic Botoşăneanul pentru că a slujit Sfânta Liturghie, dar şi pelerinilor veniţi în număr mare la hramul aşezării monahale. Un gând de recunoştinţă a fost îndreptat şi către autorităţile centrale, judeţene şi locale prezente la slujba de hram. În dangătul clopotelor şi al cântărilor religioase, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului a fost reaşezată aseară în străvechiul locaş al aşezământului monastic. Pe 14 septembrie 2017, de Înălţarea Sfintei Cruci, la ora 10:00, la Mănăstirea Hadâmbu va avea loc Procesiunea „Drumul Crucii“. Sfânta Liturghie va fi oficiată începând cu ora 8:00 de către Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, şi de PS Calinic Botoşăneanul.