Duminică, 8 Ianuarie 2023

De sărbătoarea Soborului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului, 7 ianuarie 2023, Biserica Spitalului Municipal de Urgență Pașcani și-a sărbătorit patronul spiritual. Sfânta Liturghie de hram a fost săvârșită ieri de Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Biserica Spitalului Municipal de Urgență din Pașcani îl are ca ocrotitor pe Sfântul Ioan Botezătorul, al cărui hram îl pomenim în fiecare an pe data de 7 ianuarie. Rugăciunile dedicate Înaintemergătorului Domnului Hristos au debutat în ajunul sărbătorii, când a fost săvârșită slujba Vecerniei și a Litiei în sobor. Ieri dimineață ne-am bucurat de prezența și binecuvântarea Preasfințitului Nichifor Botoșăneanul, care la invitația noastră, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica unității medicale. Dimpreună cu ierarhul au mai slujit pr. Gheorghe Muraru, protopop de Pașcani și părintele Onofriesei Răzvan, inspector eparhial în cadrul Biroului pentru asistență religioasă în unități bugetare.

„Viața noastră, o pregătire pentru Cer”

În cuvântul de învățătură rostit, Părintele Episcop-vicar ne îndeamnă să împlimim chemarea noastră pe pământ precum Sfântul Ioan Botezătorul a făcut-o:

Înțelegând că Tatăl nostru este Tatăl Cel din Ceruri, viața noastră este o pregătire pentru Cer, iar viața Sfântului Ioan Botezătorul și-a împlinit rostul, pentru că a fost această pregătire pentru Cer. […]  Cinstirea Sfântului Ioan Botezătorul ne cheamă să depunem mărturie adevărată de Dumnezeu și să-L cinstim, să-L iubim pe Dumnezeu precum Sfântul Ioan a făcut-o. Să înțelegem totodată, să ne împlinim rostul acolo unde suntem. În ziua cinstirii lui, Sfântul Ioan ne cheamă să ne împlinim rostul și chemarea, să fim mulțumiți și să-L slăvim pe Dumnezeu.

A fost un moment deosebit, s-au citit câteva rugăciuni de binecuvântare, la început de an, pentru cadrele medicale, pacienții spitalului și credincioșii bisericii așezământului medical, prezenți la Sfânta Liturghie.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa, la invitația cadrelor medicale, a mers în vizită la spital și a binecuvântat cadrele medicale aflate în gardă, la secția Interne și Terapie Intensivă.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru această minunată zi și-L rugăm pe Mântuitorul Hristos, Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, să ne ocrotească cu pace și împlinire duhovnicească în noul an. La mulți ani! (Pr. Gigi-Daniel Ioan, preot misionar de caritate în cadrul Spitalului Pașcani)