Vineri, 8 Decembrie 2023

În zilele de 2 și 3 decembrie, la invitația Societății Femeilor Ortodoxe de la Bălți – Republica Moldova, o delegație de 19 membre ale SOFR Iași conduse de Daniela Năclad, au participat la o reuniune de suflet, cu ocazia sărbătoririi Zilei Naționale a României.

Dragostea, ospitalitatea și inima bună au fost principalele coordonate ale întâlnirii. Președintele Societății Femeilor Ortodoxe din Bălți, Liliana Lungu, împreună cu pr. Protopop Dorian Ravenco și un grup de doamne din societate au pregătit un program special pentru această întâlnire.

La sediul Episcopiei de Bălți, după întâmpinare, Preasfințitul Părinte Antonie a binecuvântat membrele SOFR și a rostit un cuvânt de bun venit.

Duminică, 3 decembrie, membrele SOFR Iași și Bălți au participat la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Chirilovca, raionul Florești, după care au vizitat Muzeul de Istorie și Etnografie din satul Pârlita, iar începând cu ora 16:00, au participat la un spectacol dedicat Zilei Naționale a României la Palatul Municipal de Cultură, intitulat „Pe-al nostru steag e scris unire!” ediția a II-a. La acest eveniment, Angela Olariu, președinte de onoare al SOFR Iași a primit distincția „Crucea Bălțeană”.

Pe tot parcursul celor două zile, membrele SOFR Iași s-au bucurat de binecuvântarea Preasfințitului Părinte Antonie de Bălți, de dialogurile cu folos duhovnicesc și de toată dragostea părintească pe care a arătat-o.

S-au creat legături de suflet, s-au identificat idei de colaborare și modalităţi de sprijin între cele două societăți. A fost un schimb de experiență cu folos, ce va continua în anii următori, între o societate a femeilor ortodoxe ce activează pentru apărarea credinţei ortodoxe şi a Bisericii strămoşeşti, pentru promovarea valorilor ce ne țin ca neam și educația tinerelor românce în spiritul acestora, de aproape 30 de ani și o societate tânără, la început de drum, cu membre inimoase și dornice să păstreze valorile spirituale, istorice și culturale, ca semn de recunoștință în fața lui Dumnezeu, pentru sacrificiul înaintașilor noștri comuni și pentru păstrarea identităţii naționale.