Duminică, 22 Ianuarie 2017
Constantin Ciofu

Cinci membri ai Clubului Fotografilor Iaşi au participat în ziua de sâmbătă, 21 ianuarie 2017, la o tură foto la Mănăstirea Probota şi la Schitul Pocrov al Mănăstirii Neamţ. Activitatea face parte dintr-un proiect mai amplu, prin intermediul căruia fotografii ieşeni doresc să promoveze, cu ajutorul imaginii, aşezările monahale mai puţin cunoscute din Moldova şi Bucovina.

Primul obiectiv a fost acela de a fotografia una dintre cele mai vechi mănăstiri din judeţul Suceava, aflată la Probota. Ghidul fotografilor de la Iaşi a fost maica Iustina, care, cu binecuvântarea stavroforei Marina Ţurcanu, stareţa mănăstirii, a oferit detalii despre Mănăstirea Probota şi a permis fotografierea interiorului şi exteriorului locaşului. A urmat deplasarea către Schitul Pocrov din judeţul Neamţ, unde au fost surprinse cadre inedite înainte de apusul soarelui. Prin amabilitatea ieromonahului Ambrozie Ghinescu, egumenul schitului, pelerinii au primit o masă caldă.