Vineri, 20 Ianuarie 2017
Tudorel Rusu

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, s-a aflat astăzi în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sfinții Voievozi” din Târgu Neamț. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, iar la final i-a oferit părintelui Ioan Dogariu, parohul bisericii și fost protopop de Târgu Neamț, distincția onorifică „Crucea Patriarhală” din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. Tot astăzi a fost instalat în mod oficial și hirotesit în funcția de protopop al Protoieriei Târgu Neamț părintele Pintelei-Neculai Axentioi, paroh al bisericii din Nemţişor.

Evenimentele de azi de la Biserica „Sfinții Voievozi” din Târgu Neamț au debutat cu oficierea Sfintei Liturghii de către IPS Părinte Mitropolit Teofan. Au fost prezenți la slujbă preoți din întreg Protopopiatul Târgu Neamț, părinți protopopi din Eparhia Iașilor, reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Neamț, precum și stareți și starețe de la mănăstirile din zona Neamțului. De asemenea, la slujbă au participat reprezentanți ai autorităților locale și județene: președintele Consiliului Județean Neamț - Ionel Arsene, deputatul Dănuț Andrușcă, d-l prinar Daniel Harpa, d-na primar Maria Petraru.

În cadrul slujbei arhierești, tânărul diacon George Anăstăsoae a fost hirotesit întru preot pe seama Parohiei „Sfinții  Voievozi” - Zoițani,  Protopopiatul Săveni.

La finalul Liturghiei, Părintele Mitropolit Teofan a rostit cuvântul de învățătură, după care a mulțumit părintelui Ioan Dogariu, parohul Bisericii „Sfinții Voievozi” și fost protopop de Târgu Neamț, pentru întreaga activitate derulată în slujba bisericii. Mulțumire aparte a fost adusă pentru cei 14 ani de activitate în funcția de protoiereu. Ierarhul a ținut să evidențieze și una din trăsăturile care l-au definit pe părintele Dogariu în activitatea sa - echilibrul:„Am observat în viața părintelui Ioan această încercare continuă de a rămâne în echilibru, în balanță, în dreapta socoteală, pe drumul împărătesc, singurul drum adevărat și care aduce rodul adecvat în Biserică sau în societate. Părintele a avut în primul rând echilibrul între viața de familie și viața de preot, fiind susținut pe de o parte de o familie binecuvântată, iar pe de altă parte de o slujire preoțească adevărată. Apoi a avut echilibru între viața de preot de parohie și viața de protopop, știut fiind faptul că menținerea acestor două slujiri în armonie nu este ușoară. Dumnezeu l-a ajutat pe părintele să se consacre grijii față de parohie, neuitând de grija față de protopopiat, și să se consacre lucrării de protopopiat, neuitând de responsabilitatea sa primă, cea de preot de parohie. Apoi a existat echilibrul între viața de parohie și slujirea la protopopiat, pe de o parte, și slujirea mănăstirilor din zonă, apoi lucrarea de echilibru între slujirea preoțimii și slujirea Centrului Eparhial, a Centrului Mitropolitan. În toate aceste lucrări,  părintele  Ioan a îmbinat și echilibrat severitatea cu blândețea, fermitatea cu îngăduința, dreptatea cu pacea”.

Ierarhul i-a înmânat apoi părintelui Dogariu „Crucea patriarhală pentru clerici”, distincție acordată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel . Actul prin care s-a conferit această distincție a fost citit de părintele Marian Timofte, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor.

Părintele Ioan Dogariu: „Nu m-am considerat șef, ci m-am considerat împreună-lucrător”

Părintele Ioan Dogariu a mulțumit pentru distincția primită, subliniind că ea este reprezentativă pentru toți preoții și credincioșii din protoierie: „Sfânta Cruce Patriarhală pe care am primit-o nu este doar darul meu, ci este darul tuturor părinților din Protopopiatul Târgu Neamț și darul celor cu care am lucrat la Protopopiatul Târgu Neamț. Am încercat să lucrez cu toți în duhul păcii; nu m-am considerat șef, ci m-am considerat împreună-lucrător cu ei. Nu mi-a plăcut absolut niciodată să văd un preot sau un lucrător din cadrul protopopiatului trist, ci am dorit mereu să trecem peste toate cu zâmbetul pe buze și să lucrăm cu bucurie. Au fost lucrări multe și țin să menționez că fără colaboratori nu aș fi putut face mare lucru. Le mulțumesc din suflet Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și Înaltpreasfințitului Părinte Teofan pentru încrederea pe care mi-au acordat-o”.

Părintele Pintelei-Neculai Axentioi: „Să-mi ajute Dumnezeu să intru în duhul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit și să facem împreună voia Sa cea mântuitoare”

Tot ieri, la Biserica „Sfinții Voievozi”, a fost instalat în mod oficial în funcția de protopop al Protoieriei Târgu Neamț părintele Pintelei-Neculai Axentioi. Sfinția sa, care este și paroh al Bisericii din Nemțișor a fost numit în această demnitate la sfârșitul anului trecut. În finalul alocuțiunilor, părintele Axentioi a menționat câteva gânduri referitoare la noua responsabilitate: „Îmi dau bine seama de răspunderea care mă apasă pe umeri, de multiplele îndatoriri ce-mi stau în față și de nădejdile pe care Înaltpreasfințitul Părinte Teofan și preacucernicii părinții le pun în noul lor protoiereu. Protopopul este prelungirea mâinilor arhiereului în protoierie, în comuniune cu fiecare parohie și cu fiecare enoriaș. De aceea, aș dori ca părinții din protopopiat să vadă în mine nu persoana mea, ci însuși glasul și mâinile lucrătoare ale Înaltpreasfințitului Părinte Teofan. Să-mi ajute Dumnezeu să intru în duhul Înaltpreasfințitului și să facem împreună voia Sa cea mântuitoare. Fiecare parohie și preot are probleme, provocări, dar și bucurii; de aceea protoierul este chemat să poarte împreună cu preoții ceea ce Părintele Mitropolit numea «crucea misiunii preoțești și bucuria împlinirii ei». Împreună fiind mitropolit, preoți și credincioși, avându-L pe Domnul Hristos ca Izvor de putere, viața Bisericii se împlinește spre slava lui Dumnezeu”

Evenimentele de ieri de la Târgu Neamț s-au încheiat cu slujba Parastasului pentru toți preoții din protopopiat ce au trecut la Domnul în decursul anilor.