Luni, 6 Februarie 2023

Joi, 9 februarie, începând cu ora 18.00, portalul doxologia.ro va transmite live conferința „Dialoguri livrești” (ed. a 7-a), în care Dragoș Mîrșanu (Centrul de Studii Patristice „Sf. Maxim Mărturisitorul” al Arhiepiscopiei Iașilor) îl va avea ca partener de dialog pe invitatul său, Pr. Florin Tomoiaogă (Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea din Oradea).

Discuția este prilejuită de volumul Sfântul Grigorie Palama și nașterea palamismului în perioada modernă, de Norman Russell, care a apărut la Editura Doxologia, în colecția Patristica. (Click AICI pentru a comanda volumul)

Ediția online a „Dialogurilor livrești” va fi transmisă în direct pe contul de youtube doxologia.ro, precum și pe paginile de facebook Doxologia, Editura Doxologia și patristica.ro. Evenimentul este parte a unui proiect al Centrul de Studii Patristice „Sf. Maxim Mărturisitorul”, în colaborare cu Editura Doxologia a Arhiepiscopiei Iașilor.

Patrologul ortodox Norman Russell eliberează teologia Sfântului Grigorie Palama de etichetele şi concepţiile greşite puse de teologii occidentali, demonstrând cât de greşit a înţeles Apusul isihasmul. Grigorie Palama a fost socotit de teologii apuseni – catolici şi protestanţi – o excrescenţă pe corpusul teologic al Bisericii Ortodoxe, un scriitor straniu care propovăduia o filosofie străină de Biserică: isihasmul. Norman Russell prezintă în paginile acestei cărţi istoria receptării gândirii Sfântului Grigorie în Ortodoxie şi în Apus, investigând cum această teologie palamită a Rugăciunii lui Iisus a fost folosită ca o armă polemică şi apologetică de teologii apuseni şi răsăriteni.