Marţi, 13 Decembrie 2022
Flavius Popa

În perioada sărbătorilor de iarnă, 6 decembrie 2022-6 ianuarie 2023, Parohia „Buna Vestire” Sarata din Piatra Neamț împreună cu Societatea Troleibuzul SA desfășoară proiectul „Citim de sărbători”. Peste 500 de volume din literatura română și universală îi așteaptă pe călătorii nemțeni în autobuze pentru a petrece un timp de calitate în timp ce se deplasează în diferite zone ale municipiului.

Parteneriatul educațional încheiat între parohia pietreană și societatea de transport le oferă călătorilor prilejul ca în timp ce se deplasează în diferite cartiere ale orașului să lectureze pentru un timp câteva pagini din sutele de volume oferite de părintele Mihai Capșa-Togan. Proiectul „Citim de sărbători” este adresat nemțenilor de toate vârstele și cuprinde o colecție de peste 500 de cărți din toate domeniile.

Ne bucurăm că acest prim parteneriat dintre Biserica „Buna-Vestire” Sarata si Societatea Troleibuzul, compania care asigura transportul în comun pentru orașul nostru a fost primit cu mult entuziasm de către călătorii din Piatra-Neamt.

Alături de domnul director Cristian Sauciuc am început să negociem această idee, încă din luna august, având ca principal scop dorința de a oferi cetățenilor o altfel de călătorie, un timp de calitate, un scurt-timp în care călătorul sa fie plăcut surprins de ceva nou, și ce putea fi altceva decât o carte. Așa a luat naștere colaborarea noastră.

Astfel, Biserica «Buna-Vestire» Sarata a donat cărțile necesare, puțin peste 500, încât în majoritatea autobuzelor au fost așezate, pe fiecare scaun câte o carte. Sutele de cărți sunt atât din literarura română cât și din cea universlă. Așadar, principalele noastre obiective au fost ca timpul petrecut în autobuz să fie un timp de calitate, lectura în timpul călătoriei și mai ales, utilizarea cât mai puțină a telefoanelor ori a altor echipamente tehnice.

Știm cu toții cum cărțile spun povești și oferă informații pe care călătorul le transportă în viața sa de zi cu zi. Felurile în care cărțile citite influențează o persoană sunt numeroase! Pentru cei mai mulți, contactul cel mai puternic cu literatura apare în timpul școlii, dar de ce doar în timpul școlii, și de ce nu cu o supriză vădită, prin găsirea unei cărți pe scaunul din autobuz. Așa poți începe să înțelegi importanța cărților în exploatarea ideilor cu folos, despre ceva anume dat. Există puține alte feluri în care poti oferi oamenilor aceeași libertate de a analiza viața, așa cum este analizată într-o carte bună, într-o călătorie bună.

De asemenea dorim să precizăm că acest parteneriat este la prima colaborare, fără îndoială că și la anul cetățenii din orașul Piatra-Neamț vor redescoperi o întreagă literatură fascinantă” a mărturisit părintele prof. dr. Mihai Capșa-Togan.

Proiectul „Citim de sărbători” își propune să reprezinte un punct de interes pentru călători și să ofere o alternativă sănătoasă la folosirea dispozitivelor smart, astfel încât există posibilitatea ca volumele din autobuze să revină pe scaune și în anii următori.

„Sunt deschis la orice fel de colaborare sau parteneriat, mai ales cele care aduc un plus de valoare serviciilor pe care le oferim noi, ca societate. Cu atât mai mult, colaborarea cu un vechi prieten, îmi face mare plăcere și îmi oferă satisfacție. Scopul acestui proiect este unul nobil, de a oferi un moment de respiro literar călătorilor, de a le aminti că numai cultura este alternativa cea mai viabilă la stresul unei societăți supertehnologizate. Să ne întoarcem, de fiecare dată cu plăcere, la carte, la literatură”, a declarat  directorul Troleibuzul SA, Cristian Sauciuc, pentru Mesagerul de Neamț.

Volumele vor putea fi citite în mijloacele de transport până pe 6 ianuarie, de sărbătoarea Botezului Domnului.