Duminică, 23 Iunie 2024
Flavius Popa

Ierarhii Arhiepiscopiei Iașilor, dimpreună preoții și credincioșii din Piatra Neamț, au luat parte în această seară, în ajunul sărbătorii Nașterii Sfântului Proroc și Înaintemergător Ioan, la hramul orașului. Această frumoasă tradiție adună an de an, pe 23 iunie, mii de oameni care participă la procesiunea închinată sfinților orașului de la poalele Pietricicăi. Nemțenii prezenți la sfintele slujbe au adus prinos de mulțumire patronilor spirituali și au avut posibilitatea să se închine la racla care conține fragmente din moaștele Sfinților Pantelimon și Simeon din Muntele Minunat.

La slujba Pavecerniței unită cu Litia au slujit Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, dimpreună cu Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

După slujba de seară, Părintele Episcop-vicar Nichifor a afirmat în cuvântul său că prin intermediul sfinților, Dumnezeu săvârșește în lume minuni:

Procesiunea ce ne stă înainte este pentru noi toți o cinstire a semnului Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, semn pe care Dumnezeu l-a pus înaintea noastră. Este o cinstire a tuturor semnelor și minunilor pe care Dumnezeu le pune la inima noastră prin cuvintele celor vrednici de crezut apostoli și sfinți. O cinstire a lui Dumnezeu dar și o nădejde. Domnul a spus că unde sunt doi sau trei adunați în numele Lui, acolo este și El în mijlocul lor, și în mijlocul celor ce îl iubesc pe Dumnezeu se împlinește cuvântul „precum în Cer, așa și pre pământ”, pentru că trebuie să fie bunăvoință, răbdare și dragoste unii către alții.

Având în vedere că Sfântul Sinod al Bisericii noastre a declarat anul 2024 ca fiind Anul comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți, credincioșii s-au putut închina și la racla care conține fragmente din moaștele Sfinților Pantelimon și Simeon din Muntele Minunat. Sfintele moaște au fost aduse sâmbătă seara de la Mănăstirea Durău.

După slujba de seară, mulțimea prezentă pe esplanada Curții Domnești, având făclii, flori și sânziene în mâini, a plecat în procesiune pe următorul traseu: Biserica „Sfântul Ioan Domnesc” (Turnul lui Ştefan cel Mare) – Teatrul Tineretului – Hotel Ceahlău – Muzeul de Istorie – Spitalul Județean Neamț – strada Orhei – Hotel Ceahlău – Teatrul Tineretului - Biserica „Sfântul Ioan Domnesc”.

La final, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a rostit un cuvânt de mulțumire și de binecuvântare:

Dăm slavă lui Dumnezeu și încercăm, cât El ne ajută, să preluăm ceva din determinarea pentru adevăr a Sfântului Ioan Botezătorul, din capacitatea de jertfă a Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava, din râvna la rugăciune care a definit viața Sfântului Simeon de la Muntele Minunat. Prelum de la fiecare câte ceva, mergem cu acest ceva în casele noastre, încercăm să ne hrănim din „pâinea cea spre ființă” și să ne adăpăm sufletul din „apa cea vie” a vieții și rugăciunii lor, nădăjduind în mila lui Dumnezeu că vom merge mai departe.

Mâine dimineață, Sfânta Liturghie va fi oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan. Pietrenii sunt așteptați în număr cât mai mare să participe la sărbătoarea orașului.