Duminică, 16 August 2020

Părintele Alexandru Argatu din Boroaia, unul dintre copiii renumitului duhovnic Ilarion Argatu, trecut la cele veşnice la vârsta de 75 de ani în urma unui accident rutier, va fi înmormântat astăzi la biserica ctitorită în Boroaia. Slujba va fi săvârșită de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Părintele Alexandru Argatu din Boroaia, unul dintre copiii renumitului duhovnic Ilarion Argatu, a trecut marţi la cele veşnice la vârsta de 75 de ani în urma unui accident rutier. Întâmplarea nefericită a avut loc în satul Onișcani din judeţul Bacău.

Părintele Alexandru Argatu s-a născut în satul Ioneasa, comuna Vadu Moldovei, și a slujit peste 40 de ani la Biserica „Înălțarea Domnului” din centrul comunei Boroaia. La aflarea tristei veşti, în mediul online au fost transmise numeroase mesaje de condoleanţe.

Părintele Alexandru Argatu era cel mai mare dintre cei cinci copii ai vestitului duhovnic Ilarion Argatu. El a scris mai multe cărţi, atât mărturii despre viaţa tatălui său, dar şi sfaturi şi învăţături pe care duhovnicul le-a dat celor care l-au căutat. Părintele Alexandru Argatu a finalizat biserica din centrul comunei Boroaia, a cărei construcţie fusese începută de tatăl său. La această biserică a şi fost înmormântat arhimandritul Ilarion Argatu, în mai 1999, la vârsta de 86 de ani. Preotul a fost îngropat în naosul bisericii, alături de soția sa. (Sursa: Basilica.ro)