Miercuri, 1 Decembrie 2021
Flavius Popa

Vineri după-amiază, începând cu ora 17.00, Parohia Barnovschi din municipiul Iași organizează conferința „Suferința, o altfel de bucurie”. Invitatul evenimentului este părintele Florin Stamate, tatăl Teodorei Stamate, tânăra care a trecut la cele veșnice în urmă cu doi ani din cauza unei forme de cancer osos.

Teodora Stamate, fiica părintelui băcăuan Florin Stamate, s-a luptat în ultima perioadă din viața ei cu o formă rară de cancer, iar după un șir lung de lupte s-a mutat la Domnul într-o zi de duminică, pe 29 septembrie 2019. Fetița a fost înmormântată câteva zile mai târziu, în cimitirul Mănăstirii Paltin din Petru Vodă.

Alături de ea au fost numeroși oameni de bine, care au sprijinit financiar cheltuielile medicale și deplasările în străinătate.

Cei care vor să afle mai multe detalii despre cazul micuței Teodora sunt așteptați vineri după-amiază la Parohia Barnovschi.