Marţi, 1 Martie 2022
Flavius Popa

În aceste zile, Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din localitatea Săcărești, județul Iași, pune la dispoziție refugiaților care vin din Ucraina 30 de locuri de cazare în propriul așezământ social. Părintele paroh Cosmin Brînză, dimpreună cu credincioșii din sat, organizează deja în această perioadă o colectă și își propune să ofere asistență celor care fug din calea războiului. Totuși, pentru a putea asigura adăpostul, clericul mai are nevoie de saltele, pături, perne și obiecte de igienă.

În contextul crizei din Ucraina și al valurilor de refugiați care se vor anunța în următoarea perioadă, Parohia Săcărești vine în ajutorul refugiaților și oferă casa socială pentru a putea caza eventualele persoane care au fugit din țara lor. De asemenea, comunitatea s-a mobilizat deja și au organizat o colectă pentru a aduna alimente perisabile și neperisabile. În cazul în care refugiații se vor adăposti la Săcărești, tinerii voluntari din parohie vor asigura asistența și eventualele necesități.

„Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Săcărești, județul Iași, dimpreună cu preotul paroh și cu toți enoriașii din satul nostru, s-au gândit să fie alături de vecinii noștri care sunt la grea încercare, pentru că sunt nevoiți să plece din țara lor din cauza stării de asediu. Parohia noastră, cu resursele ei puține dar consistente, va încerca să răspundă nevoilor de bază ale familiilor, ale mamelor cu copii, dar și a bătrânilor, dacă este necesar. Noi ne-am pregătit în aceste zile ca să facem față eventualelor valuri masive de refugiați, ne pregătim pe trei direcții. Vom oferi spații de cazare, improvizate dar bine pregătite, în casa socială pe care parohia o are. Spațiul este generos, vom putea amenaja 30 de paturi, iar casa beneficiază de utilități, avem și o bucătărie utilată, avem o toaletă în interior și în exterior. În al doilea rând, vom organiza o colectă în satul nostru de oameni gospodari, cu o inimă foarte mare, care și-au arătat total deschiderea de a oferi alimente de bază, pe care le vom folosi la întreținerea refugiaților care vor fi cazați la noi în sat, pe de o parte, iar pe de altă parte, alimentele vor putea fi transportate acolo unde este nevoie, probabil într-o tabără de refugiați, sau în alte locuri în care sunt de folos astfel de alimente pentru îngrijirea și hrana ucrainenilor. În al treilea rând, tinerii satului nostru sunt pregătiți astfel încât să poată să poate de grijă de eventualii copii care vor veni la noi în sat. Acestea sunt cele trei elemente prin care parohia noastră încearcă să vină în întâmpinarea refugiaților, luând exemplul și porunca Mântuitorului de a avea grijă de cei mai mici, de cei aflați în situații de suferință. Încercăm să împlinim și acest exemplu al Patriarhului Avraam, a iubirii de străini, al primirii lor, al îngrijirii lor atât cât ne stă nouă în putere”, ne-a declarat părintele paroh Cosmin Brînză.

Pentru mai multe detalii sau pentru eventualele persoane care vor să ajute acest demers la Parohiei „Sfinții Împărați” Săcărești, doritorii pot găsi mai multe informații pe pagina de Facebook, pe sacaresti.mmb.ro, sau la numărul de telefon 0746.936.969.