Vineri, 6 Mai 2022

În Duminica Mironosițelor, 8 mai 2022, Parohia „Sfântul Haralambie” din Iași va participa la Festivalul „Masa Pascală” organizat la Boghenii Noi, Ungheni, Republica Moldova.

În premieră pentru acest eveniment, comunitatea din Bogheni va primi invitați și participanți de peste Prut. Festivalul „Masa Pascală” este organizat anual la inițiativa și cu implicarea preotului Vladimir Childescu, parohul Bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Boghenii Vechi.

Participarea Parohiei „Sfântul Haralambie” din Iași la acest eveniment face parte din seria de acțiuni derulate în cadrul unei colaborări strânse cu Parohia „Sfântul Mihail și Gavriil” din Boghenii Vechi. Tot în cadrul acestei colaborări, cu sprijinul partenerilor Departamentul Pro Vita Iași din cadrul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiai Iașilor și Inspectoratul Școlar Ungheni, se desfășoară proiectele „Vis de copil” și „Carte pentru Frați”.

Amintim că Parohia „Sfântul Haralambie” a ajutat 20 de elevi basarabeni să-și facă pașaport pentru a le organiza excursii la Iași și pentru a-i putea mentora pe parcursul celor patru ani de gimnaziu. De asemenea, prin intermediul proiectului „Carte pentru Frați”, a donat peste 5.000 de cărți în limba română Gimnaziului „Anatol Popovici” din Boghenii Noi.

Pentru a întări legătura stabilită, la toamnă, comunitatea din jurul parohiei de la Boghenii Vechi va fi invitată, de Ziua Recoltei, în România, la Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Săcărești.