Luni, 12 Iunie 2017
Tudorel Rusu

În jur de 1000  de credincioși au fost prezenți sâmbătă, 10 iunie 2017, la Mănăstirea Petru-Vodă din județul Neamț, cu prilejul pomenirii marelui duhovnic român, Arhimandritul Justin Pârvu, care a trecut la Domnul la data de 16 iunie 2013.

Sfânta Liturghie și Slujba Parastasului au fost oficiate de IPS Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură, ierarhul a subliniat că a cunoscut personal una din virtuțile marelui duhovnic - iertarea vrăjmașilor: „Unul dintre mărturisitorii perioadei comuniste este Părintele Justin Pârvu, înmormântat la această mănăstire, cel pe care dumneavoastră îl cinstiți ca pe un adevărat mărturisitor al credinței creștine. Părintele Justin a mărturisit prin cuvânt și prin pilda vieții sale. După ce a ieșit din închisoare, l-am întâlnit la Secu; nu mi-a rostit nici un cuvânt de critică, de ură, față de cei care l-au chinuit. Am mers la Bistrița și acolo am stat împreună câteva luni și, de asemenea, nu am auzit de la el nici un cuvânt împotriva vrăjmașilor credinței. În cele din urmă, s-a retras aici, la Petru-Vodă, și a făcut ceea ce vedem, și a spus ceea ce ați auzit și v-a dat pildă de trăire creștină și trăire călugărească”.

De asemenea, actualul stareț de la Petru Vodă, părintele arhimandrit Hariton Negrea, a precizat că Părintele Justin Pârvu a fost „omul lui Dumnezeu”: „Părintele Justin, părintele nostru duhovnicesc, iubitor de Dumnezeu, iubitor de țară, iubitor de români. Se spune că Părintele Justin a mers cu poporul în urma lui; să știți că el a primit pe orice om care i-a bătut la ușă. Părintele a realizat comuniunea între oameni; ne-a privit pe noi toți ca făpturi ale lui Dumnezeu. Nu a avut alte idei, nici xenofobe, nici antisemite. Părintele Justin a fost omul lui Dumnezeu, în primul rând. El ne-a învățat iscusința duhovnicească și dragostea față de Dumnezeu, apoi față de oameni. Să nu se înțeleagă vreodată că Părintele Justin a fost nuanțat vreodată de ceva politic sau alte idei filosofice; el a fost doar un om al lui Dumnezeu și un om al poporului român”.

Părintele Justin Pârvu a fost unul dintre cei mai remarcabili pătimitori ai închisorilor din perioada comunistă, suferind aproximativ 17 ani de temniță. După 1990, a întemeiat așezămintul monahal din comuna Petru Vodă, județul Neamț, devenit loc de pelerinaj nenumărați credincioși din întreaga țară.