Luni, 6 Iunie 2022
Andreea Ciobotariu

Duminică, 5 iunie 2022, în Duminica a 7-a după Paști, numită și a Sfinților Părinţi de la Sinodul I Ecumenic, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași.

Credincioșii care au venit de la primele ore ale dimineții la Catedrala Mitropolitană, au luat parte duminică la Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi.

În cuvântul său, Preasfinția Sa a explicat textul Evangheliei din Duminica a 7-a după Paști:

Suntem în duminica a șaptea după Paști, o duminică consacrată credinței drepte sau dreptei credinței și unității bisericii. Tot astăzi facem pomenirea Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic din anul 325. Este important să mărturisim că Mântuitorul Iisus Hristos este Dumnezeu adevărat, pentru că atunci când mărturisim aceasta noi intrăm într-o legătură spirituală cu El și fiind uniți cu El, care este izvorul vieții prin credință, prin rugăciune, prin Sfintele Taine, prin faptele bune, noi dobândim viața veșnică. Iisus Hristos are puterea de a da viața veșnică și El s-a făcut om, ca oamenilor să le dea viața veșnică. Sfântul Atanasie, prezent și el la Sinodul I Ecumneic a spus că «dacă Mântuitorul nu este Dumnezeu, El nu poate îndumnezei pe om și dacă nu este Dumnezeu adevărat și veșnic, El nu poate da viața veșnică ». Noi putem dobândi viața veșnică dacă noi credem cu putere în Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Unul din versetele care s-a citit astăzi sună așa: «Iar viața veșnică aceasta este: să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis » (Ioan 17, 3). Cunoașterea lui Dumnezeu. Cum se întâmplă aceasta? Chiar Dumnezeu are această dorință ca omul să-l cunoască pe El și aceasta este rezultatul dragostei Lui față de om, față de creatura Sa cea mai iubită. Primul pas l-a făcut Dumnezeu prin descoperire, El a căutat tot timpul să-i descopere, să-i arate omului că El este cel ce este, că el este Creatorul, că El merită să fie lăudat, să fie proslăvit și să fie cinstit.

Tot ieri a fost Duminică Părinților și Copiilor, prima duminică după data de 1 iunie, aprobată prin Hotărârea nr. 629/12 martie 2009 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Decizia și-a propus să arate preţuirea Bisericii pentru părinţii şi pruncii lor, crescuți și educați în dreapta credinţă.