Joi, 19 Iulie 2018
Tudorel Rusu

În perioada 17 - 19 iulie, la Putna s-a desfășurat cea de-a III-a ediție a Taberei de vară „Tineretul creștin-ortodox de la Putna”. Evenimentul, realizat la iniţiativa Parohiei Putna, a Protopopiatului Rădăuţi, a Mănăstirii Putna şi a Şcolii Gimnaziale Putna, a reunit 110 elevi de pe cuprinsul Protopopiatului Rădăuți, cu vârste între 13 şi 14 ani, ce au au venit însoţiţi de preoţii lor parohi şi de profesorii de religie.

Sub genericul „Unire în credință”, tabăra a fost deschisă la Biserica „Nașterea Maicii Domnului” din comuna Putna, prin săvârșirea Sfintei Liturghii de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Nu au lipsit de la slujba arhierească protoiereul de Rădăuți, părintele Petru Lupăştean Barfă, precum și slujitorii Parohiei Putna - pr. paroh Constantin Croitoru și pr. Bogdan Negrea.

În cuvântul de învățătură, PS Părinte Damaschin Dorneanul i-a îndemnat pe elevii participanți la tabără să păstreze puritatea copilăriei: „De la voi, tinerii, se cere foarte multă vitejie. Să fiți viteji înspre lucrurile bune, să fiți viteji, de pildă, în lupta pe care s-ar cuveni să o duceți împotriva a tot ce e rău, a tot ce e minciună, a tot ce e nedreptate. Nu intrați și voi în șuvoiul acesta care a cuprins pe mulți dintre cei care au mai mulți ani ca voi, al nedreptății, al imposturii, al fățărniciei. Păstrați-vă cât mai puteți puritatea aceasta care se citește pe chipul vostru și fiți viteji, fiți dârji. Găsiți-vă țelul și urmați-l până la capăt. Să nu vă poticnească nimic în împlinirea acestui țel. Nici dumneavoastră, părinții, nu vă transformați în piedici, în bariere, în obstacole, în calea fiilor sau a fiicelor dumneavoastră. Lăsați-i să-și urmezi visul! Lăsați-i să fie încrezători, lăsați-i să fie viteji, cu sufletele tinere și bucuroase. Dacă le tăiați aripile, vor ajunge ca niște păsări tinere care ar vrea să zboare din cuib și nu pot. Dragi tineri, jucați-vă cât mai puteți; păstrați-vă această puritate a jocului. Are Tudor Arghezi niște poezii foarte frumoase despre simțul ludic care ar trebui să-l stăpânească pe fiecare om cât mai mult în viață, fiindcă acest simț ludic îl face pe om să treacă mai ușor prin viață”.

Cei 110 elevi participanți la cea de-a III-a ediție a Taberei de vară „Tineretul creștin-ortodox de la Putna” au fost selectați din 16 parohii ale Protopopiatului Rădăuţi. Tabăra a reprezentat un mijloc de răsplată pentru dragostea cu care aceşti copii au răspuns activ  iniţiativelor de voluntariat ale bisericilor din localitățile natale.

În cadrul celor trei zile, elevii, însoţiţi de preoţi şi profesori, au mers in vizită la  Mănăstirea Putna, unde s-au închinat la Icoana Maicii Domnului, la moaștele Sfântului Ierarh Iacob Putneanul și au cinstit cu emoţie prezenţa istorică a  Binecredinciosului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt în faţa mormântului său, printr-un mic recital artistic de cântece şi poezii. De asemenea, ei au vizitat Mănăstirea Sihăstria Putnei, unde s-au închinat la moaștele Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan și au avut prilejul să vorbească cu părinții monahi. De asemenea, programul taberei a inclus activităţi în aer liber, drumeții, sport, jocuri, vizite la obiective culturale şi mănăstiri, ateliere de discuţie, vizionări de filme istorice. Una dintre temele propuse spre dezbatere a fost și sărbătorirea Centenarului Marii Uniri.

Cele trei zile de s-au încheiat prin cântec și voie bună, în jurul unui foc de tabără.