Joi, 31 Mai 2018

Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a prezidat ședința anuală a preoţilor de caritate din Arhiepiscopia Iaşilor.

Preoţii de caritate din Arhiepiscopia Iaşilor s-au întrunit joi, 31 mai 2018, în şedinţa anuală. Evenimentul a fost  prezidat de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Înainte s-a oficiat Sfânta Liturghie arhierească în vechea Catedrală Mitropolitană, Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.

În cadrul Sfintei Liturghii a avut loc hirotonia întru preot a diaconului Valentin Timofte – pe seama parohiei Bălușești, Dochia, Protoieria Piatra Neamț.

Întrunirea propriu-zisă a avut loc în Sala „Justin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan din Iaşi. Cuvântul de deschidere a fost rostit de Părintele Mitropolit Teofan. Au urmat, apoi, diferite cuvântări despre preoții militari din timpul războaielor mondiale. Au fost prezentați noii preoți de caritate din Arhiepiscopie și a fost analizată activitatea derulată de preoţii misionari în 2017 stabilindu-se, de asemenea, noi proiecte pentru anul în curs.