Miercuri, 20 Februarie 2019

În data de 14 februarie a.c. la Parohia Scânteia din Protopopiatul Iași III, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, s-a desfășurat o nouă etapă din cadrul „Parteneriatului de colaborare P.S.I. – S.U.”, încheiat între Protopopiatul Iași III și I.S.U.J. Iași.

În data de 14 februarie a.c., la Parohia Scânteia din Protopopiatul Iași III, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, s-a desfășurat o nouă etapă din cadrul „Parteneriatului de colaborare P.S.I. – S.U.”, încheiat între Protopopiatul Iași III și I.S.U.J. Iași.

Întrunirea, la care au participat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Mihail Grigore Sturdza” din Iași, însoțiți pr. Marius Burghelea, responsabil S.S.M./P.S.I. – S.U., al Protopopiatului Iași III în cadrul Cercului Misionar nr. 14, alături de elevii, respectiv cadrele didactice din cadrul Școlii Scânteia, a avut atât o parte teoretică, formată dintr-o scurtă prezentare a situațiilor când se apelează numărul unic de urgență 112, trasmiterea statisticii P.S.I. – S.U. pentru anul 2018, expunerea metodelor de acordare a primului ajutor, respectiv modul de comportament în situația producerii unui cutremur sau a unui incendiu, cât și una practică, privitoare la aspecte ce țin de prevenirea și stingerea incendiilor, prin învățarea celor prezenți a modului de utilizare a extinctorului. (Responsabil S.S.M./P.S.I. – S.U. al Protopopiatului Iași III, Pr. Marius Burghelea)