Marţi, 26 Iunie 2018

Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul a reprezentat un moment de binecuvântare pentru locuitorii satului Curagău, care au serbat hramul bisericii.

Sâmbătă, 23 iunie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, a fost săvârșită slujba Aghezmei în biserica parohiei din satul Curagău. Acesta a reprezentat primul moment liturgic săvârșit în această biserică, aflată încă în construcție. A urmat slujba Vecerniei unită cu Litia, săvârșită de către un sobor de preoți, avându-l în frunte pe părintele protopop Marius Profir, care a rostit la finalul slujbei și un cuvânt de învățătură în care a subliniat de ce este importantă zidirea acestei biserici, sub ocrotirea Sfântului Ioan Botezătorul.

Sărbătoarea a continuat duminică dimineaţă cu slujba Utreniei și Sfânta Liturghie, la care au participat credincioși din mai multe parohii. Au participat la slujbă pr. Radu Brînză de la Parohia Sfântul Haralambie - Iași, pr. Cristian Severin de la parohia Sfântul Nicolae - Poieni, pr. Nechifor-Constantin Hrestic de la parohia Nașterea Maicii Domnului - Curături și diac. Stephen Holley. La finalul slujbei, preotul paroh Dragoș Bălinișteanu a adresat un cuvânt de mulțumire pentru toți cei prezenți la slujbă și pentru ctitorii, donatorii și ziditorii care contribuie la construcția bisericii.

Satul Curagău face parte din comuna Comarna, fiind situat la o distanță de 23 de km de orașul Iași. Comunitatea este mică, numărând 40 de locuințe. Construcția bisericii a fost începută în anul 2012, iar în primăvara anului 2018 a fost finalizat acoperișul bisericii. Bucuria hramului parohiei va fi prelungită și în următoarele zile prin mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor părinți din parohie. Mai multe detalii pot fi găsite pe adresa www.facebook.com/curagau.