Luni, 3 Iunie 2019
Flavius Popa

Duminică, 26 mai 2019, la Parohia „Sfântul Nicolae” Poieni din comuna Schitu Duca, județul Iași, a avut loc proiectul „Primul meu tort”, activitate ce și-a propus să ofere 150 de torturi copiilor și tinerilor cu situații financiare precare din localitate. Acțiunea a fost organizată în parteneriat cu Organizația Națională Cercetașii României, filiala Valea Lupului – Iași.

Evenimentul organizat în Parohia Poieni a adunat aproximativ 150 de elevi de la Școala Poieni, atât de la grădiniță și ciclul primar cât și de la clasele de gimnaziu. Pentru a realiza această activitate, s-au cumpărat 150 de torturi și dulciuri din donațiile strânse cu ajutorul cercetașilor de la Organizația „Cercetașii României” – Centrul Local „Sfântul Dimitrie” Valea Lupului.

Mai multe detalii despre acest moment filantropic ne-a oferit părintele Cristinel Ghoerghiță Severin, parohul comunității din Poieni: „Proiectul numit «Primul meu tort» s-a născut din niște imagini. De ce spun acest lucru? Pentru că, acum o jumătate de an, niște prieteni ai parohiei noastre au cumpărat pentru copiii de la grădinița din sat o imprimantă multifuncțională. Era nevoie acolo, pentru că doamna educatoare lucrează cu copiii foarte frumos și erau necesare multe fișe de lucru. Atunci când am dus acel multifuncțional, pentru a celebra momentul, am cumpărat două tortulețe pe care profesoara le-a împărțit copilașilor. Arătând aceste imagini cu micuții stând la masă și servind tort, unii dintre ei foarte impresionați pentru că până atunci, ei nu primiseră un tort sau o felie de prăjitură în viața lor, din cauza condițiilor financiare ale familiei, alți prieteni ai parohiei noastre în persoana domnilor Dumitriu Eugen și Dumitriu Simona care fac parte din Organizația Națională «Cercetașii României» filiala Valea Lupului,  dimpreună cu ceilalți membri cercetași din organizație, au hotărât ca fiecare cercetaș să facă o faptă bună, fiindcă unul din principiile după care funcționează acest ordin este ca în fiecare zi să facă o faptă bună. Atunci au hotărât să facă ceva pentru copii de la școala din Poieni și s-a născut idea de a dărui fiecărui micuț un tort. Inițial, am vrut să dăruim copiilor de la grădiniță și celor din ciclul primar, dar am extins acest proiect și am ajuns la propunerea finală de a oferi fiecărui elev care învață în școală câte un tort.  Astfel, atunci când am făcut o listă cu beneficiarii proiectului, am realizat că sunt 150 de copii, și în acest scop am reușit să adunăm bănuți de la cercetași, astfel încât să putem aduce prăjiturile la Parohia Poieni. Ne-am gândit la o dată cât mai apropiată zilei de 1 iunie. Deoarece pe 1 iunie dânșii (cercetașii n.r.) aveau alte activități, ne-am hotărât ca pe 26 mai să fie dată activității noastre. În afară de torturi, copiii au primit câte o sticlă cu suc și o gogoașă din partea unor binefăcători și, de asemenea, prietenii noștri au dăruit copilașilor baloane care au dobândit diferite forme prin dibăcia unor tineri voluntari. Totodată, ne-am bucurat de participarea și deschiderea deosebită din partea conducerii școlii și a cadrelor didactice care au venit și ne-au ajutat să organizăm evenimentul, fiind alături de elevii lor. A fost un eveniment foarte reușit! Ne-am bucurat atunci când am văzut pe chipurile copiilor bucuria de a avea fiecare tortul lui și de a-l savura în liniște și pace”.

În urma acestui proiect, cu sprijinul Organizației „Cercetașii României”, în luna septembrie 2019 se vor achiziționa rechizite, ghiozdane, și cele necesare pentru începutul noului an școlar, pentru a fi oferite tinerilor cu situații deosebite din satul Poieni.