Sâmbătă, 9 Septembrie 2023
Flavius Popa

Departamentul Pro Vita al Arhiepiscopiei Iașilor a organizat sâmbătă, 9 septembrie, Festivalul Familiei, în ziua prăznuirii Sfinților Părinți Ioachim și Ana. Evenimentul, aflat la a III-a ediție, a avut loc în Parcul Expoziției din Iași și este organizat în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi Ateneul Naţional din Iaşi.

Festivalul din acest an a cuprins un amplu program artistic și activități pentru copii, de la ateliere de creație, pictură, caligrafie, balet, experimente științifice, șah, LEGO și crafting.

Momentele artistice au fost susținute de artiști locali, dar și de invitați speciali cu o bogată carieră la nivel internațional: pianistul și compozitorul Bogdan Ota, Paul Tihan și Daniel Leancă, Artium String Quartet, TRABANDA, Corul de Copii al Municipiului Iași, Teatru de păpuși ZUM ZUM, Nikons Dance Team și Spirit of Dance.

Am avut o zi frumoasă, o zi binecuvântată și totul a fost așa cum ne-am dorit să fie. Noi, atunci când am organizat acest eveniment, pentru a treia oară, ne-am propus în special două lucruri: să deschidem anul bisericesc cu un eveniment Pro Vita, pentru că știm că Biserica are începutul anului la 1 septembrie, iar începutul lunii este marcat de două sărbători legate de familie: pe 8 septembrie se naște Măicuța Domnului iar pe 9 septembrie îi sărbătorim pe Sfinții Părinții Ioachim și Ana, cei care prin voia lui Dumnezeu au devenit părinții Maicii Domnului. Pentru noi, acest moment este cel mai bun prilej de a începe, de a lansa activitățile pentru următorul an de activitate. Al doilea lucru care a contat pentru noi este că încercăm să transmitem prin această activitate, prin acest festival, lucrurile frumoase într-un mod simplu și direct. Nu este nimic fulminant, nu este nimic expandat, ci este totul într-o așezare a lucrurilor. Ce este mai frumos pentru noi decât familia, mama, tata, copiii? Ce este mai frumos decât iubirea? Ce este mai frumos decât a fi împreună și a viețui împreună în această minunată entitate, care este familia?. Astăzi am arătat familia în frumusețea ei, care a însemnat, organizatoric vorbind, ateliere de lucru dedicate în special copiilor: „Profa de caligrafie!, unde copiii au exersat scrisul frumos, locul unde au învățat să picteze, să cânte, instruire la pian sau la chitară, jocuri de șah, handmade și câte și mai câte alte activități care s-au desfășurat și care au fost savurate de părinți, dar mai ales de copii. Toate acestea sunt  daruri pe care le oferim familiilor și oamenilor în general, transmițând în același timp această tihnă a lucrurilor,  a declarat pr. Radu Brînză, coordonatorul Departamentului Pro Vita Iași.

Ieșenii care au luat parte astăzi la eveniment au sprijinit, prin intermediul donațiilor, construirea Centrului Maternal „Sfânta Emilia”, cel mai important proiect din regiunea Moldovei dedicat mamelor și copiilor. Detalii despre misiunea și scopul Centrului pot fi găsite aici.

Prima ediție a Festivalului Familiei s-a derulat în 2021 în Piața Unirii din Iași, iar cea de-a doua în 2022 în Parcul Copou.

Vă invităm să accesați și:

(Video) Cea de-a III-a ediție a Festivalului Familiei, în Parcul Expoziției din Iași