Marţi, 12 Septembrie 2017
Constantin Ciofu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi, va avea loc mâine, 14 septembrie 2017, Pelerinajul „Drumul Crucii“. Acesta este organizat cu prilejul sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci, la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale.

Sfintele slujbe vor fi săvârşite de IPS Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, şi de PS Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Programul liturgic va începe astăzi, 13 septembrie, la ora 18:00, când se va sluji Vecernia. La ora 19:00, va fi scoasă în procesiune icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, iar de la ora 21:00 se va oficia Taina Sfântului Maslu. Mâine, 14 septembrie, de la ora 8:00, se va sluji Sfânta Liturghie, iar la ora 10:00 va începe Procesiunea „Drumul Crucii“. De la Poarta „Bucuria Crucii“ se va merge prin dreptul celor 14 troiţe care duc spre sfânta mănăstire.