Luni, 6 Martie 2023

În cadrul proiectului catehetic „Tineri și vârstnici să laude numele Domnului”, în prima zi din luna martie, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Humosu, Protopopiatul Pașcani, s-a desfășurat o frumoasă conferința intitulată „Bunicii mei, izvoare de lumină”.

La eveniment au fost invitați doi oameni deosebiți, moșul Gheorghe Romanciuc şi soția lui Ileana, doi bătrâni frumoși, părinți a 15 copii, care au vorbit tinerilor despre viată lor şi despre timpurile de altădată.

Rămasă orfană de mamă la vârsta de 10 ani, bunica Ileana, a mărturisit că ea nu a avut niciodată jucării şi copilăria şi-a petrecut-o muncind alături de rude la câmp sau la pădure. Întrebată de tineri: care este cea mai mare bucurie din viața lor, ei au răspuns: Copiii.

Bunicul Gheorghe i-a sfătuit pe tinerii din parohie să fie cuminți, să meargă la Biserică, să se roage, să învețe carte şi să asculte de părinți.

Cu lacrimi în ochi, cei doi au afirmat că, Dumnezeu le-a purtat de grija familiei lor şi niciodată nu a lipsit hrana de pe masa copiilor .

„Participând la această conferinţa, am învățat să-mi prețuiesc mai mult proprii bunici, să le cer sfatul pentru că sunt cu adevărat izvoare de credință şi înțelepciune”, a mărturisit Manole Dorinel, membru ATOR Humosu.

Prin această întâlnire, ne-am dorit să întindem un arc peste timp şi să facilităm comunicare mai eficientă între bunicii noștri şi tinerii de astăzi, care tind să ignore aceste comori care se află lângă noi.

Vocația bătrânilor este aceea de a da mărturie despre purtarea de grijă a lui Dumnezeu față de ei, ca argument real pentru dobândirea credinței autentice şi înțelegerea valorii Bisericii pentru viața tinerilor de astăzi.

(Pr. Ailincăi Ionuț, Parohia Humosu, Protopopiatul Pașcani)