Miercuri, 26 Aprilie 2017

Săptămâna Luminată a adus credincioșilor Parohiilor „Sfinții Împărați Constantin și Elena”-Chișcăreni și „Sfântul Apostol Andrei”-Satu Nou, ambele din Protopopiatul Saveni, darul de lumină al Învierii lui Hristos, cât și proiectul misionar „Dincolo de cuvinte”, ce s-a desfășurat prin purtarea de grijă a preotului paroh Vasile Viorel Florea.

După ce credincioșii din cele două parohii s-au împărtășit de bucuria Învierii, preotul Vasile Viorel a organizat pentru enoriași și copii un pelerinaj cadou, în care s-au vizitat mănăstirile „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, Neamț, Secu, Sihăstria, Sihla, Petru Vodă, Durău, Pângărați, Bistrița, cât și alte obiective turistice: Lacul Bicaz, Cheile Bicazului, Lacu Roșu, Telegondola Piatra Neamț, Muzeul Humulești, Cetatea Neamțului.  Mărturisirile unor copiii au fost de-a dreptul emoționante, căci au spus că este pentru prima data în viață lor când s-au închinat la aceste mănăstiri și la moaștele unor sfinți, simțind o bucurie de nedescris, și că vor ține minte toată viață acest lucru minunat.

A doua etapă a proiectului a avut în vedere oferirea de cadouri copiilor aflați în centre de plasament, copiilor nevoiași, cât și copiilor ce în fiecare sărbătoare împodobesc biserica parohială cu a lor prezență. Cadoul cel mai mare l-a primit însă preotul Vasile Viorel, atunci când s-a bucurat de bucuria copiilor, căci dragostea este bucuria de a face altora bucurii. De cadouri s-au bucurat și bătrânii de la Azilul Săveni, care au primit în dar cozonaci și dulciuri.

Ultima etapă a proiectului s-a derulat de Sărbătoarea Sfântului Marelui Mucenic Gheorghe, atunci când enoriașii ce poartă acest nume sfânt au avut bucuria de a-l întâmpina în gospodăriile lor pe preotul paroh, care, înconjurat de tineri și copii, le-a cântat „La mulți ani!” și le-a dăruit o icoană cu sfântul protector ca dar de binecuvântare.

Proiectul misionar-filantropic „Dincolo de cuvinte” va continua în Parohia Chișcăreni cu un atelier de meșteșugărit, în care ținerii vor deprinde artă vechilor meșteșuguri.