Joi, 3 Mai 2018

Credincioșii parohiilor „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Chișcăreni și „Sfântul Apostol Andrei” Sat Nou, Protopopiatul Săveni, județul Botoșani, au trăit alese clipe de bucurie duhovnicească în Săptămâna Luminată.

În Săptămâna Luminată, părintele paroh Vasile Florea a vizitat enoriașii la care nu au venit rude sau prieteni, oferindu-le mici daruri cu prilejul sărbătorii Sfintelor Paști. Bucuria celor singuri a fost de nedescris, aceștia mărturisind că împreună cu Dumnezeu sunt cei mai fericiți oameni.

Bucuria Bisericii a fost una foarte mare atunci când, în Duminica Tomii, o familie binecuvântată cu mulți prunci a revenit la dreapta credință după o rătăcire la sectele neoprotestante. Ca mângâiere, preotul a ajutat scumpa familie cu toate cele trebuincioase: alimente, haine, rechizite, covoare și mobilă, urmând ca în cel mai scurt timp să le fie oferite și aragaz, frigider și mașină de spălat cât și altele folositoare pentru bucuria copiilor.

Ultima etapă a proiectului s-a reliefat în parteneriatul dintre Parohia Chișcăreni și Școala Gimnazială Nr. 1 Știubieni, iar la inițiativa celor doi reprezentanți, a fost organizat concursul „Copiii au talent” ce s-a desfășurat în cadrul programului educațional „Săptămâna altfel”. Fiecare copil și-a prezentat talentul, iar cei mai buni au fost premiați cu trofee, medalii și diplome. Concursul a fost un real succes deoarece au fost prezenți și părinții copiilor ce au aplaudat și s-au bucurat de acest moment deosebit.

”Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru gândurile cele binecuvântate, acelea de a aduce fericire și bucurie în sufletele oamenilor, iar ca totul să fie în atmosfera Raiului, în perioada ce urmează, vom efectua o excursie cu copiii la Mânăstirile din zona Neamțului și a Bucovinei. Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate și nu uităm că cine trăiește în binecuvântarea Raiului pe pământ, îl va dobândi și sus în cer” a declarat părintele Vasile Florea.