Duminică, 11 Iulie 2021
Flavius Popa

În Duminica a III-a după Rusalii, 11 iulie 2021, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a oficiat Sfânta Liturghie la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Vlădiceni, comuna Tomești, județul Iași. La final, Părintele Episcop a binecuvântat Așezământul social „Sfântul Ierarh Nicolae” din cadrul parohiei.

Locuitorii din Vlădiceni, autoritățile locale și credincioșii ieșeni au participat în această dimineață la Sfânta Liturghie săvârșită de PS Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitate.

După citirea Sfintei Evanghelii, ierarhul a afirmat în predica sa că Dumnezeu ne cunoaște și că trebuie să înmulțim binecuvântarea pe care o primim de la Domnul: „În această viață, poți să îl cunoști pe Dumnezeu. El se descoperă în această viață, Dumnezeu poate lucra minuni în viața fiecăruia dintre noi, atunci când omul își înnoiește credința și începe să lucreze cu înțelegerea că Dumnezeu este cel ce cunoaște nedreptățile din viața noastră și le vindecă. Dumnezeu cunoaște cele bune ale noastre. De asemenea, El cunoaște delăsările și scăpările noastre. Cu cât mai mult vom lăsa să treacă prin sufletul nostru - împărtășind și altora - harul, bunătatea și mila lui Dumnezeu, cu atât mai mult acestea vor prisosi”.

La final, după ce părintele paroh Marius Victor Achirei a primit rangul de iconom iar cei care au sprijinit ridicarea casei sociale au primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan distincții de vrednicie, Părintele Episcop-vicar a sfințit Așezământul social „Sfântul Nicolae” din cadrul parohiei.

Ansamblul social a fost construit la inițiativă și sub coordonarea părintelui Victor Achirei, în anul 2005, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei și Bucovinei. Clădirea cuprinde o sală de prăznuire, cancelaria parohială, o bibliotecă și diferite spații pentru cazare. Ridicarea casei sociale a fost susținută de credincioșii din Parohia Vlădiceni, contribuind totodată și binefăcători din municipiul Iași.