Duminică, 1 Iulie 2018
Tudorel Rusu

Momente istorice la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Hârlău, județul Iași: locașul de cult a fost resfințit duminica aceasta de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și de Înaltpreasfințitul Părinte Mitrofan, Mitropolit de Lugansk și Alchevsk - Ucraina. La slujba de târnosire, urmată de Sfânta Liturghie arhierească, au fost prezenți numeroşi credincioşi de toate vârstele, ce au umplut curtea locaşului de cult. La final, pentru activitatea derulată în decursul anilor în slujba Bisericii, părintelui paroh Dumitru Tincu i-a fost oferită distincția „Crucea Patriarhală”.

IPS Părinte Mitropolit Teofan și IPS Părinte Părinte Mitropolit Mitrofan au fost prezenți astăzi la sărbătoarea comunităţii din Hârlău, prilejuită de resfințirea Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, în urma unor ample lucrări de consolidare, reconstrucție și conservare. . La eveniment au participat preoți din zonă, autorități locale, dar și foarte mulți credincioși.

După primirea tradiţională a ierarhilor cu pâine şi cu sare, a urmat slujba de târnosire. După slujba de resfinţire prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir şi prin stropire cu apă sfinţită, atât la exteriorul, cât şi la interiorul bisericii, soborul slujitor, condus de cei doi mitropoliți, a oficiat Sfânta Liturghie pe un podium special amenajat în curtea locaşului de închinăciune. Răspunsurile la strană din timpul slujbei au fost date de Corul „Basileus” al Seminarului Liceau Ortodox „Sfântul Vasile” din Iași.

„Sfinții Părinți ne spun că cea mai mare biruință a diavolului este aceea că a putut să pună în gândul oamenilor ideea că el nu există. Pentru noi, creștinii ortodocși, trebuie să fie clar și lămurit acest lucru, anume că diavolul există și că el încearcă tot timpul să-l facă pe om să alunece de pe calea cea adevărată, de pe calea care duce către Împărăția Cerurilor”, a subliniat în cuvântul de învățătură IPS Părinte Mitrofan, Mitropolit de Lugansk și Alchevsk - Ucraina.

Locaș de cult inclus pe Lista monumentelor istorice din județul Iași

De asemenea, la finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a rostit un scurt cuvânt, în care a subliniat rolul și importanța locașurilor de cult: „Biserica este casa lui Dumnezeu, este înfățișarea Raiului, Biserica este sălaș al Duhului Sfânt, Biserica este locul în care omul se întâlnește cu Dumnezeu, este locul de care noi suntem chemați să avem grijă. Mulțumim lui Dumnezeu că iată, biserica aceasta, stă în picioare de atâtea sute de ani, dovedind faptul că în țara noastră au fost voievozi mari, precum Măria Sa Ștefan sau fiul său, Petru Rareș, precum toți ceilalți care au descins din seminția lui sau cei din alte familii voievodale care, de-a lungul vremii, și-au aruncat privirea asupra acestei sfinte biserici și, cu mila lui Dumnezeu, s-au întâmplat atâtea lucruri minunate aici”.

Pentru activitatea derulată în decursul anilor în slujba Bisericii, pentru jertfelnicia și implicarea de care a dat dovadă, părintele paroh Dumitru Tincu a primit „Crucea patriarhală”, cea mai mare distincție pentru clerici.

Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Hârlău a fost construită de Sfântul Voievod Ștefan cel Mare în anul 1492, iar sub pereții locașului de cult se află temeliile a altor două construcții. În ultimii ani au avut loc ample lucrări de reparații, cele mai importante fiind înlocuirea acoperișului și restaurarea sfintei mese. Biserica este inclusă pe Lista monumentelor istorice din județul Iași din anul 2015 și este parte a ansamblului Curții domnești, alături de ruinele acesteia.