Miercuri, 6 Iulie 2022

Duminică, 3 iulie 2022, începând ora 18.00, preoții din Protopopiatul Botoșani au săvârșit în curtea Mănăstirii Popăuți o slujbă specială cu rugăciuni pentru ploaie

Din sobor au făcut parte peste 30 de preoți, dintre care amintim pe arhimandritul Ioan Harpa, exarh de Botoșani și starețul Mănăstirii Popăuți, arhimandritul Teodosie Pleșca, starețul Mănăstirii Zosin, protosinghelul Cleopa Străchinariu, starețul Mănăstirii Cozancea, părintele protopop Petru Fercal, părintele Lucian Leonte, fostul protopop de Botoșani, preoți din Protopopiatul Botoșani.

Fiecare cleric a venit însoțit de un grup de credincioși, purtând icoana hramului parohiei și părticele din sfintele moaște ce se află spre închinare în bisericile din oraș: Sfântul Nectarie de Eghina de la Parohia „Sfântul Andrei” și „Sfântul Nectarie” Botoșani, Sfântul Efrem cel Nou, Sfânta Mare Muceniță Ecaterina și Sfântul Ioan Rusu de la Parohia „Vovidenia” Botoșani, Sfânta Anastasia Romana de la Parohia „Sfântul Dimitrie” Botoșani, Sfântul Mina și Sfântul Gheorghe de la Parohia „Sfântul Spiridon” Botoșani. Părintele Cleopa Străchinariu a adus de la Mănăstirea Cozancea icoana făcătoare de minuni „Adormirea Maicii Domnului”, la care s-au închinat și s-au rugat marii duhovnici botoșăneni Cleopa Ilie și Paisie Olaru.

Sute de oameni au venit și s-au rugat preț de câteva clipe, cerând ajutor și binecuvântare de le Dumnezeu.

Părintele stareț Ioan Harpa, în cuvântul de învățătură, a subliniat: „În psalmul 103, Prorocul David, după ce trece în revistă toate câte le-a făcut Domnul și cât de bune le-a făcut, spune că atunci când Domnul deschide mâna Lui toate se umplu de bunătăți, dar când Domnul își întoarce fața Sa de la creație și mai ales de la om, toate se duc. Și iată că trăim acest moment. în care cu toții ne-am tulburat și sufletește, și trupește. Ne-am tulburat pentru că am văzut și am trăit personal fiecare această... nu întoarcere a lui Dumnezeu de la noi, ci răspunsul pe care Îl dă Dumnezeu întorcerii noastre de la El. Pentru că noi ne-am întors și trăim ca și cum El nu ar mai fi, nu ne-ar mai ajuta și nu ar mai avea nici un amestec în viața noastră. De aceea, iată, ne-am adunat în seara aceasta la această frumoasă slujbă, în care am descoperit un adevăr foarte important: că nu își întoarce Dumnezeu fața dinspre Creație decât numai atunci când cununa Creației, care este omul, greșește cu ceva”.

La final, toți cei prezenți s-au închinat la icoana Maicii Domnului de la Cozancea, la sfintele moaște și au plecat cu nădejde în suflet că Dumnezeu Se va milostivi și rugăciunile lor vor fi ascultate.