Luni, 6 Iunie 2022

Scopul implementării proiectului a fost ca, preț de câteva ore, prin activitățile la care au participat, copiii să uite de problemele cu care se confruntă și să redescopere bucuria jocului, având în mijlocul lor studenți care pot deveni repere în creșterea lor. Voia bună, inocența, candoarea, entuziasmul și bucuria sinceră transpuse prin cântecele copilăriei au fost ingredientele principale ale evenimentului.

În data de 31 mai s-a desfășurat proiectul social-filantropic și educațional „Să dăm aripi copilăriei prin joacă, joc și bucurie”, eveniment organizat cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, la inițiativa Biroului de Asistență Socială al Protopopiatului II Iași din Arhiepiscopia Iașilor, coordonat de asistent social Ionela Brînză-Abunei, în parteneriat cu Parohia „Sfântă Treime” - Cilibiu. Grupul țintă a fost format din 60 de copii din cadrul parohiei, provenind din familii defavorizate, monoparentale sau ai căror părinți sunt plecați în străinătate ori au o situație materială precară, sau copii cu probleme medicale.

Copiii beneficiari ai proiectului au avut parte de jocuri interactive și educative specifice vârstei lor, susținute de studente de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, specializarea Asistență Socială, voluntare în cadrul Biroului de Asistență Socială. În plus, la eveniment a fost invitată și echipa de animatori „Baloane cu Magie – Iași”, care i-a surprins pe copii cu diferite dansuri, coregrafii, recuzita pentru jocuri statice și dinamice, baloanele de modelaj, face painting, dar mai ales prin prezența a două îndrăgite personaje: Spiderman și Elsa. Micuții au primit și daruri dulci care le-au întregit bucuria. Costurile evenimentului au fost suportate de Protopopiatul II Iași, prin binecuvântarea părintelui protopop Marius-Daniel Profir, și de părintele paroh Andrei-Nicușor Carcea.

Am răspuns afirmativ activității desfășurate cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, la parohia Cilibiu din județul Iași, în calitate de voluntar, sub coordonarea doamnei asistent social Ionela Abunei-Brînză. Am descoperit acolo nu doar o parohie obișnuită, ci o biserică vie și grăitoare de frumos, de voci calde de copii care Îl trăiesc pe Hristos și aleargă la chemarea Sa, în pofida lipsurilor materiale sau sufletești. Este o certitudine că zâmbetul copiilor nu poposește îndelung pe chipurile lor, însă acest lucru nu s-a întâmplat și acum. Au fost receptivi la fiecare joc, au înțeles rapid regulile și, cel mai important lucru, s-au bucurat. Am simțit din plin nevoia lor de a fi iubiți și apreciați în momentul în care, deși nu fac cele mai extraordinare lucruri, îți arată că ești omul pe care îl așteptau cu nerăbdare, iar aceasta ne-a fost confirmată prin mulțimea de îmbrățișări. Atât eu, cât și colegele mele ne dezvoltăm prin aceste proiecte, deprinzând astfel valori pe care un viitor asistent social ar trebui să le poarte în bagajul său. Empatia, curajul, ascultarea, spontaneitatea, bucuria de a ajuta persoana de lângă noi, dar și spiritul de echipă au fost câteva dintre valorile pe care le-am remarcat la noi, la sfârșitul zilei, cu această ocazie. Am încercat să nu lăsăm să se întrevadă faptul că suntem la început de drum, ci am dorit să scoatem în evidenţă aptitudinile fiecăruia, la nivel de echipă, ceea ce cred că este un lucru pe care ni l-am însușit pe parcursul proiectelor și care este de mare ajutor în formarea profesională. Această activitate a aprins în sufletele fiecăruia dorința de a urca cât mai mult pe scara cerească a iubirii, pe care se cuvine să pășim cu încredere.

(Georgiana-Elena Munteanu, stundentă în anul 1 la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, specializarea Asistență Socială, și voluntară în cadrul Biroului de Asistență Socială al Protopopiatului II Iași)

Evenimentul „Să dăm aripi copilăriei prin joacă, joc și bucurie” organizat de Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului II Iași din Arhiepiscopia Iașilor a adus o mare bucurie copiilor din parohia noastră. Mulțumim lui Dumnezeu pentru acest dar făcut parohiei noastre, mulțumim părintelui protopop Marius-Daniel Profir pentru binecuvântare, doamnei asistent social Ionela Brînză-Abunei pentru inițiativă, voluntarelor de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași pentru implicare și copiilor parohiei noastre pentru participare. Nădăjduim că această activitate să le sporească dragostea față de Dumnezeu și Sfânta Sa Biserică, să îi determine să participe cât mai des la Sfânta Liturghie, pentru a se face părtași deopotrivă la bucuriile duhovnicești și materiale. Noi încercăm să îi sprijinim, să îi motivăm să își valorifice talanții, asigurându-i că vom face tot posibilul pentru ca ei să își urmeze visul, iar dificultățile materiale să nu le fie piatră de poticneală.

(Preot paroh Andrei-Nicușor Carcea, Parohia „Sfântă Treime” – Cilibiu )